Yılbaşı Sepetine Dev Zam Geldi!

Yeni yıla girmeye hazırlanırken planlar etkinlikler yapılmaya başlandı, yılbaşı sepetleri market raflarında yerini almaya başladı.

Yılbaşı sepetlerinde manzara bu yıl da değişmedi. TÜİK ile aynı oranda artış göstermeyen yılbaşı sepetlerindeki zam oranı yüzde 83’e ulaştı.

YÜZDE 83 ZAM

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat imzalı habere göre, geçen yıl 215 TL’ye satılan “Klasik kutu”, bu yıl yüzde 83 zamla 395 TL’den raflara çıktı. Yine geçen yıl 325 TL’ye satılan “Butik kutu” ise aynı oranda zamlanarak 595 TL’ye yükseldi. Bu artışa karşın klasik kutuda 4 ürün azalmış ve iki ürün de markası daha ucuz olan ürünlerle değiştirilmiş durumda.

PARA DA MORAL DE KALMADI

Sepetlerdeki fiyat değişimlerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz de şunları söyledi:

“Hayatın ne kadar pahalı olduğunu anlamak için TÜİK’e gerek yok. Sıcak enflasyonu evin dibindeki markette görüyor tüketici. Yılbaşı alışverişi yapacak para da moral de kalmadı kimsede. Zaten kasım ayı indirimleri de beklenen talebi oluşturmamıştı. Çünkü kredi kartlarında ziller çalıyor, ürünlerde gramajlar düşüyor, insanlar depresyona itiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx