Yeşilçam’ın ünlü oyuncularından Sevda Ferdağ defnedildi: Türk sinemasında çok acı bir kayıp

Yeşilçam döneminin ünlü oyuncularından Sevda Ferdağ, Kuruçeşme Mezarlığı’na defnedildi. Türkan Şoray,  “Türk sinemasında çok acı bir kayıp. Çok üzüldüm, sevdiğim bir meslektaşımdı. Nurlar içinde yatsın. Yakınlarına sabırlar dilerim” dedi. 

Yeşilçam döneminin ünlü oyuncularından, gerçek adı; Lütfiye Dumrul olan Sevda Ferdağ, sabah saatlerinde Cihangir’deki evinde hayatını kaybetmişti. 81 yaşındaki Ferdağ, uzun süredir hastalıklarla mücadele ediyordu.

Sevda Ferdağ’ın cenazesi, Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazından sonra Kuruçeşme Mezarlığı’na defnedildi.

Yeğeni Beklan Dumrul’un taziyeleri kabul ettiği törene, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Serdar Gökhan, Nilüfer Aydan, Nur Sürer, Halil Ergün, Ahmet Mümtaz Taylan, Nuri Alço, Hatice Aslan, Kerem Alışık, Sibel Turnagöl ve Ayçin Tuyun’un da aralarında bulunduğu çok sayıda meslektaşının yanı sıra sevenleri katıldı.

“Değerli bir sanatçıydı”

Beklan Dumrul, “Söyleyecek bir şey yok, artık belli bir zaman sonra hepimizin başına gelen bir olay. Dolayısıyla Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Son günlerde azıcık problemliydi, geçirdiği ameliyatlardan dolayı bünye zayıf düştü. Ameliyatları kaldıramadı diyelim. Bünyenin zayıflamasından dolayı yürüyemez hale geldi, kilo kaybı oldu ve uykusunda hakkın rahmetine kavuştu” diye konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı çok üzgün olduğunu belirterek, “Değerli bir sanatçıydı ve çok üzgünüz. Ben hem bakanlığım adına hem devlet tiyatroları adına buradayım. Çok üzgünüz her geçen gün eksiliyoruz” dedi.

“Yeşilçam sonbaharı yaşıyor”

Serdar Gökhan ise “Hepimizin başı sağ olsun. Yeşilçam, biliyorsunuz bir sonbaharı yaşıyor. Teker teker, yapraklar döküle döküle… Sayılı miktarda yaprağımız kaldı. Çok kaliteli, değerli bir sanatçıyı kaybettik. Hakikaten asil bir kadıncağızdı. Sinemaya hizmetleri de oldu. Ama işte görüyorsunuz vakti gelen gidiyor, yapacak bir şey yok. Allah gani gani rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun” diyerek dile getirdi.

“Öncü işler yaptı”

Sevda Ferdağ’ın önemli oyunculardan olduğunu ifade eden Ahmet Mümtaz Taylan, “Çok özel, değerli bir oyuncuydu. Çok öncü işler yaptı. Zamanın ilerisinde giden bir oyuncuydu. Benim onunla çalışma fırsatım oldu, kendimi çok şanslı sayıyorum o açıdan. Hem de uzun zamandır komşuluk, arkadaşlık yapıyoruz, dayanışıyoruz. Çok üzücü bir kayıp, hepimizin başı sağ olsun. Anımızda her zaman çok sevgiyle, özlemle yaşatacağımız bir meslek büyüğümüz” diye konuştu.

Sevda Ferdağ ile birlikte oynadıklarını hatırlatan Ayçin Tuyun ise şunları söyledi:

“Başımız sağ olsun her şeyden önce. Ben kendisini çok severdim. Beraber aynı dizide anne-kızı oynamıştık. Gerçekten sette de anne-kız gibiydik. Acımız çok büyük.”

Hülya Koçyiğit: Türk sinemasının başı sağolsun 

Hülya Koçyiğit, üzüntüsünü şöyle dile getirdi: 

“Çok acı bir kayıp”

Türkan Şoray,  “Türk sinemasında çok acı bir kayıp. Çok üzüldüm, sevdiğim bir meslektaşımdı. Nurlar içinde yatsın. Yakınlarına sabırlar dilerim” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx