Trakya ve boğazlarda işgalleri sonlandıran Mudanya Mütarekesi’nin 101. yıldönümü

‘TEK KURŞUN ATILMADAN’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Mudanya Mütarekesi’nin 101. yıldönümünde yapılan yazılı açıklamada, “Mudanya Mütareke masası, 1699 Karlofça’dan 223 yıl sonra başımız dik kalktığımız ilk masadır. Atatürk ve laik Cumhuriyet düşmanı kimi hayasızlar Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı ‘Yunan Harbi’ diye küçümsemeye çalışsalar da Milli Mücadele’miz, ulusumuzun Atatürk önderliğinde Batı Emperyalizmi ile kanlı hesaplaşmasıdır” denildi.

Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Kurtuluş Savaşı için “Tek kurşun atılmadı” ifadeleri anımsatılan açıklamada, “Kemalist devrimcilerin ‘tek kurşun atmadan’ başardıkları ortadadır. Trakya, İstanbul’daki 5 yıllık işgal ‘tek kurşun atılmadan’ sonlandırıldı. Boğazlar ile Marmara egemenliğimiz, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ‘tek kurşun atılmadan’ kazanıldı” ifadesine yer verildi.

(Hakkı Uyar)

‘KAYBETTİĞİMİZ YER YOK’

Cumhuriyet’e değerlendirme yapan Tarihçi Prof. Dr. Hakkı Uyar ise Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması’nın bir yenilgi antlaşması olduğunu belirterek “İşgaller karşısında bağımsızlık mücadelesini yürüten ve yenilgi antlaşmalarını kan akıtarak ve can vererek değiştiren Atatürk’ün önderliğinde Türkler oldu” dedi. 

Uyar, “Mudanya ile savaşmadan Trakya’yı geri alabildik. Kurtuluş Savaşı’nda elimizde olup da masada kaybettiğimiz yer yok. Tam tersi Mudanya’da olduğu üzere, Trakya’yı savaşmadan, masada kazandık. Mudanya, Türkiye’nin önemli kilometre taşlarından biridir” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx