Haluk Akakçe’ye veda! ‘Sanat için büyük bir kayıp’

Akciğer kanseri nedeniyle önceki gün Nişantaşı’ndaki evinde yaşamını yitiren Haluk Akakçe için Atatürk Kültür Merkezi’nde veda töreni düzenlendi. Törene, Akakçe’nin ailesinin yanı sıra meslektaşları ve ünlüler katıldı.

Ressam ve iç mimar Haluk Akakçe’nin çalışmaları ışığında çağdaş sanata olan katkılarından söz edilirken, hayata veda etmesinin sanat için büyük bir kayıp olduğu dile getirildi.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Akakçe, bugün öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenazeye katılanlar arasında Aleyna Tilki, Tuba Ünsal, Önder Öztarhan, Ece Sükan, Melis Birkan ve Eda Taşpınar gibi simalar dikkat çekti.

TUBA ÜNSAL

ALEYNA TİLKİ

MELİS BİRKAN

ÖNDER ÖZTARHAN

BEDRİ BAYKAM

ECE SÜKAN

EDA TAŞPINAR

“RUHLAR EVİNDEN DÖNÜŞ”

53 yaşındaki sanatçı 30 Eylül’de sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda dokuz gün komada kaldığını, “Ruhlar evinden dönüş. Nasıl tanımlanır bilemediğim kocaman karanlık komada dokuz gün. Yetenekli ekibin mucizevi çabalarıyla geri döndüm” sözleriyle duyurmuştu.

HALUK AKAKÇE KİMDİR?

Çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Akakçe’nin eserleri bugüne kadar New York, Graz, Londra ve İstanbul’daki pek çok müzede sergilendi. Akakçe, Türkiye’nin uluslararası sanat arenasında tanınmasına önemli katkıda bulundu.

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunu olan Akakçe, The School of the Art Institute of Chicago’da lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra Londra’daki Royal College of Art’ta da bir yıl eğitim aldı. Çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Akakçe’nin eserleri New York’taki MoMA PS1, Londra’daki Tate Modern, Graz’daki Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve İstanbul’daki Pera Müzesi’nin de aralarında bulunduğu dünyanın pek çok önemli müzede sergilendi. Akakçe çalışmalarıyla, Flash Art, Artforum, Art in America, Frieze ve Vogue gibi birçok uluslararası yayına da konu oldu.

AKAKÇE’NİN SANATA BAKIŞ AÇISI

Sanatı, kişinin kendini başka şekilde ifade edemediği zamanki ifade ediş biçimi olarak tanımlayan Akakçe, her sanatçının sorumluluğunun, toplumdan farklı olarak herkesin gidemediği o çizgiyi geçmek ve geri gelip bulgularını insanlarla paylaşmak olduğunu savunuyordu. Çalışmalarında insan ve doğa arasındaki uyumu, insanlığın doğa üzerindeki yıkıcı etkisini ve bu etkinin doğayı nasıl şekillendirdiğini sorgulayan Akakçe’nin en çok konuşulan eserlerinden biri, 2000 yılında ürettiği ‘Perfect Lovers’ oldu. Akakçe seride, insan ve doğa arasındaki uyumu, iki insan figürü üzerinden ele aldı.

HEM SANATI HEM DE GİYİM TARZIYLA ADINDAN SÖZ ETTİRDİ

Sadece sanatıyla değil sıra dışı giyim tarzı ve stiliyle de dikkatleri üzerine çeken Akakçe’nin, New York’ta yaşadığı dönemde yüzlerce tropik kuşu, köpeği ve midilliyi sahiplendiği, evine dev akvaryumlar kurduğu da biliniyor.

ÖNEMLİ ESERLERİ

Haluk Akakçe’nin önemli eserleri arasında ‘Teddy’ (Ayıcık), ‘Ahtapot’, ‘Mr Hö’ gibi kendi hayal dünyasındaki karakter ve hayvanları resmettiği eserlerin yanı sıra ‘The City of Dreams’ (2005), ‘The End of the World’ (2010) ve ‘The Nature of Time’ (2015) çalışmaları yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx