FTX’ten Gizemli Varlık Transferleri: TON Coin ve Bu Kriptolar!

Kripto para borsası FTX ve yatırım şirketi Alameda Research’ün son 24 saat içinde 3.66 milyon dolar değerinde üç farklı varlık transferi gerçekleştirmesi kripto para piyasasında spekülasyonlara yol açtı. Bu hamlelerin arkasındaki motivasyon tam olarak bilinmemekle birlikte, farklı bakış açıları da mevcut. İşte TON coin, Ethereum’a yönelik gerçekleşen transferler…

FTX, TON coin ve o kriptoları borsalara yolladı

24 Ekim’den beri FTX, toplamda 92 farklı tokeni elden çıkardı. Böylece 713 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi. Bu satışlar Ethereum, Solana ve Avalanche gibi birçok farklı blockchain platformunda gerçekleşti. Bazı analistler, FTX ve Alameda’nın likidite ihtiyaçlarını karşılamak için varlık satıyor olabileceğini öne sürüyor. Kripto para piyasası son zamanlarda oldukça dalgalı seyrediyor. Yani bu durum likidite riskini artırıyor. Bu nedenle, şirketlerin olası bir sıkıntı yaşamamak için varlıklarını elden çıkarmaları mantıklı hamle olarak değerlendirilmekte.

FTX ve Alameda’nın elden çıkardığı tokenların bazılarında son zamanlarda önemli bir değer artışı yaşanmıştı. Bu nedenle, şirketlerin bu tokenlardan kar elde etmek için satış yapıyor olması da muhtemel.   Ancak bu varlık transferleri bazı yatırımcılar arasında endişelere de yol açtı. Bazıları, bu hamlelerin altcoinlerde bir satış dalgasına yol açacağını savunmakta. Yine de FTX’in alacaklılara ödeme yapması için bu hamlesi şart. FTX ve Alameda’dan gelen büyük transferlerin kripto piyasası üzerinde nasıl bir etkisi olacağını zaman gösterecek.

Antropic hissesinden çıkış

Bu sırada FTX, yapay zeka girişimi Anthropic Holdings’teki %8 hissesini satmak için onay istiyor. FTX’in mevcut CEO’su John Ray III tarafından sunulan önergede, hisselerin satışı için izin talep edilmekte. Ayrıca açık artırma veya özel satış dahil olmak üzere iki olası prosedür önerilmekte. FTX, 22 Şubat’ta yapılması planlanan mahkeme duruşmasıyla itirazların dile getirilmesi için kısaltılmış bir süre talep ederek müzakere sürecini hızlandırmayı amaçlıyor. FTX’in hukuk ekibi, kamuya açıklanmasının hisse için daha yüksek teklifler alma potansiyelini engelleyebileceğine inandığından Anthropic hisseleri için aranan kesin fiyat, başvuruda çıkarıldı.

Anthropic Holdings, Aralık 2023’te 18 milyar dolara varan bir değerleme elde etti. Bu da FTX’in %7,84 hissesinin yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde olabileceğini gösteriyor. FTX, tüm müşteri ve alacaklı taleplerini tam geri ödemek için yeterli fona sahip olmayı bekliyor. Yani, bu değer FTX çöküşünün kurbanları arasında umut yarattı. Anthropic Holdings’teki hisselerin satışı, FTX’in fon yaratması ve mali yükümlülüklerini yerine getirmesi için önemli bir fırsatı temsil ediyor. FTX, bu likit olmayan varlığı elden çıkararak paydaşlarının getirilerini en üst düzeye çıkarmayı ve müşterilere ve alacaklılara olan taahhütlerini yerine getirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx