Yunanistan, ABD’nin talebi üzerine İran bandıralı petrol gemisine el koydu

Posted by

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’ın İran’a ilişkin petrol gemisine el koyduğu bildirildi.

Açıklamada, petrol gemisine ABD’nin talebi üzerine el konulduğu aktarılarak, “İran İslam Cumhuriyeti bayrağı taşıyan petrol gemimiz Yunanistan hükümeti tarafından taşıdığı petrol ile birlikte durduruldu ve gemiye el konuldu. Bu aksiyon ABD’nin talebi ve işbirliği ile gerçekleştirildi. Yunanistan’ın bu yaptığı deniz korsanlığıdır” denildi.

“TEKNİK BİR SORUN YAŞAYAN GEMİMİZ EN YAKIN ÜLKENİN KIYISINA YAKLAŞTI”

Geminin teknik bir sorun nedeniyle Yunanistan kıyısına yaklaştığı ve yardım talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, “Tıpkı memleketler arası deniz nakliyeciliği kurallarında olduğu üzere teknik bir sorun yaşayan gemimiz en yakın ülkenin kıyısına yakınlaştı ve yardım talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda geminin teknik sorunu giderilmeli ve gemi milletlerarası nakliyatına devam etmeliydi. Lakin Yunanistan hükümeti ABD ile işbirliği içerisinde yardım talebinde bulunan gemimize el koydu. Yunanistan milletlerarası kurallara uyarak petrol gemimizi hür bırakmalıdır” sözlerine yer verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.