VLC, NVIDIA RTX Video Super Resolution Desteği Kazandı

NVIDIA tarafından yeni GeForce RTX 4070 ekran kartları duyuruldu. Ek olarak, Ocak ayında CES 2023 etkinliğinde tanıtılan ve son olarak Şubat ayında bir GeForce sürücü güncellemesi olarak piyasaya sürülen RTX Video Super Resolution teknolojisinin genişletildiği de duyuruldu. Böylece VLC de NVIDIA RTX Video Super Resolution desteği kazanmış oldu.

Önceden, NVIDIA GeForce Series 30 ve 40 kartlarının sahipleri Google Chrome tarayıcısı veya Microsoft Edge aracılığıyla YouTube, Twitch, Netflix ve destekli diğer hizmetlerden 1080p videoları yükseltmek ve iyileştirmek için RTX Video Super Resolution teknolojisini kullanabiliyordu. Şimdi şirket, RTX Video Super Resolution’ın artık popüler VLC medya oynatıcısı için kullanılabileceğini duyurdu.

NVIDIA yeni VLC sürümünü insanların videoları kişisel video kitaplıklarından çevrimdışı olarak yükseltmelerine izin vereceğini belirtiyor. Yeni VLC 3.0.19 RTX beta sürümünü medya oynatıcının resmi web sitesinden hemen indirmek mümkün.

Diğer taraftan NVIDIA, canlı yayıncıların AV1 kodlu video kullanmasına izin vermek için YouTube ve OBS ile birlikte çalıştığını açıkladı. Bilgisayarlarında bir GeForce RTX 40 Serisi GPU varsa, yayıncıların 4K ve 60 FPS’de canlı yayın yapmasına izin verecek. Şu anda bu özellik OBS 29.1’de beta olarak mevcut ve yakın gelecekte OBS ve YouTube için tam olarak yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir