Veli Ağbaba TÜİK datalarını eleştirdi: ‘Maaş artırımlarını manipüle etmek için araştırma yapıyor’

Posted by

TÜİK, yıllık enflasyonu 78,62, haziran ayı enflasyonunu 4,95 olarak açıkladı. Bağımsız Enflasyon Araştırma Kümesi’nin (ENAG) datalarına nazaran ise haziranda aylık enflasyon yüzde 8,31’e, yıllık enflasyon da yüzde 175,55’e yükseldi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün yaptığı açıklamada, TÜİK’in enflasyon bilgilerini kıymetlendirdi. Ağbaba, “Türkiye’deki en büyük sorun hayat pahalılığı, enflasyon. Siz enflasyonu düşürmediğiniz, temel besin eserlerinde fiyat artışları durmadığı sürece yapılan artırımların manası da pek olmuyor” diye konuştu.

“YÜZDE 70 TÜİK’İN SAYILARINI GERÇEKÇİ BULMUYOR”

Ağbaba, “TÜİK, 6 aylık enflasyon oranını yüzde 42.35 olarak açıkladı. Bağımsız olarak enflasyonu araştıran ENAG ise 6 aylık enflasyon oranını yüzde 71 olarak açıkladı. TÜİK ile ENAG ortasında yalnızca 6 ay için yüzde 28.65 fark var.

ENAG’ın açıkladığı yıllık yüzde 175, TÜİK’in açıkladığı yıllık sayı yüzde 78.62. Biliyorsunuz, 6 aylık enflasyona nazaran maaş artırımı veriliyor. Bu oranlardan anlaşıldığı üzere çalışan bölümün hakları, maaş artışları TÜİK eliyle yok edilmiş durumda. Maalesef TÜİK’e, Cumhur İttifakı’na oy veren insanlarımız dahi inanmıyorlar. Cumhur İttifakı’na oy verenlerin yüzde 70’i, TÜİK’in sayılarını gerçekçi bulmuyor” dedi.

“MAAŞ ARTIRIMLARINI MANİPÜLE ETMEK İÇİN ARAŞTIRMA YAPAN BİR KURUMA DÖNÜŞTÜ”

Ağbaba, TÜİK’in evvelden sağlam bir kurum olduğunu belirterek, “Şu anda maaş artırımlarını manipüle etmek için araştırma yapan bir kuruma dönüştü. Minimum fiyat artırılır ancak bu fiyat artışları devam ettiği sürece hem memur artırımları hem minimum fiyatın Türkiye için gerçekçi bir sayı olmadığını bir, iki ay sonra göreceğiz. Bu hayat pahalılığı devam ettiği sürece TÜİK ne açıklarsa açıklasın sokaktaki, çarşıdaki enflasyon yüzde 175. Milletin aldığı esere bakmak lazım. Kaç yumurta, ekmek aldığına bakmak lazım. Dolasıyla enflasyon sayılarının gerçekle, çarşı pazarla ilgisinin olmadığını daima bir arada görüyoruz. Bu açıklanan enflasyon, 1998’den beri en yüksek enflasyon olarak tarihe geçti” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.