Ünlü Rus bilim insani öldü, ailesi isyan etti: ‘Onu Putin öldürttü’

Posted by

Rusya’nın önde gelen bilim insanlarından 54 yaşındaki Dr Dmitry Kolker’in mahpusa atıldıktan iki gün sonra ölmesi ailesini isyan ettirdi. Ünlü bilim beşerinin ailesi, Kolker’in vefatından Putin’i sorumlu tuttu.

Rusya’nın önde gelen bilim insanlarından 54 yaşındaki Dr Dmitry Kolker, vatana ihanet suçlamasıyla mahpusa atıldıktan iki gün sonra hayatını kaybetti. Kanser hastası olan Kolker, Moskova’nın ünlü Lefortovo Hapishanesi’ne atıldıktan iki gün sonra burada öldüğü açıklandı.

Ailesi bugün yaptığı açıklamada, Rusya’da epey tanınan bir isim olan Kolker’in mahpusa girdikten 48 saat sonra hayatını kaybettiğini duyurdu. Kolker’in bir vakitler Vladimir Putin tarafından yönetilen devlet güvenlik servisi FSB’nin nezareti altında olduğu açıklandı. Kolker’in ailesi Rus Federal Güvenlik Servisi’ni (FSB) ‘işence ve insan haklarını berbata kullanmak’la suçlarken, olaydan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in adamlarının parmağı olduğunu öne sürdü.

Olayın duyulmasının akabinde toplumsal medyada da gündem oldu.

Kolker’in mahpusa girdiği sırasında dördüncü evre pankreas kanseri olduğu da açıklandı.

FSB tarafından yapılan açıklamada, büyük bir casus soruşturmasının modülü olarak Kolker’in mahpusa atılması için yetkiye sahip oldukları öne sürüldü.

Bilim insanıı, hipersonik teknolojiler öğretmeni 75 yaşındaki Profesör Anatoly Maslov ile birlikte Çin yanlısı bir casus çetesine liderlik etmekle suçlandı. Maslov, Stalin’in siyasi muhalifler, işadamları ve bilim adamlarından Büyük Arınması sırasında ünlenen Lefortovo’da yaşıyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.