Ümit Savaşçı’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: ‘Damlacık ve tükürük yolu ile bulaşabilir’

Posted by

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, dünyada maymun çiçeği virüsü olaylarının 4 bine yakın olduğunu belirterek, 1 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Doç. Dr. Savaşçı, “Maymun çiçeği virüsü hastalığında, ülkemizde birinci olayımız tespit edildi ne yazık ki. Tüm dünyada bilhassa Avrupa’da, Amerika kıtasında yaygın olarak görülüyor, 50’nin üzerinde ülkede var ve 4 bine yakın olay var. Belirtileri; uzunluğunda ağrılı lenf bezlerinin şişliği, önemli boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, ateş başladıktan 1-2 gün içinde bilhassa yüzde başlayan kol ve avuç içine yayılan içi sıvı dolu döküntüler ortaya çıkıyor. Ekseriyetle bağışıklık sistemi olağan şahıslarda zaten o döküntüler kabuklaşınca geçiyor ve 2 hafta sonra hastalık düzgünleşmiş oluyor. Fakat bilhassa bağışıklık sistemi baskın bireyler, ülkemizdeki olayın da bağışıklık sistemi baskılı, özelikle AEIS hastaları, kanser hastaları, bağışıklığı baskılayan ilaç kullananlar, çocuklar ve yaşlılar dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

“DAMLACIK VE TÜKÜRÜK YOLU İLE BULAŞABİLİR”

Doç. Dr. Savaşçı, hastalığın öldürücülük oranının düşük olduğunu belirterek, “Öldürücülük oranı çok düşük, tüm dünyaya yayılmasını beklemiyoruz. İkinci bizim için olumlu özelliği; bilhassa çok yakın temas, cilt teması ve hastanede de damlacık ve tükürük yolu ile bulaşma ihtimali mevcut. Hasebiyle sıhhat çalışanlarının ateşli hastalıkla yaklaşımında kesinlikle maske ve eldiven kullanması gerekiyor. Onun dışında ekseriyetle yakın temas, cilt teması ve cinsel yolla temasta da bulaşabilir. Yaz aylarına girdik; bilhassa otellerde, kaldığımız yerlerde, aile içinde hastalık tespit edildiğinde o kişiyi tecrit etmemiz gerekir. Otellerde hijyen kurallarına uyulmalı, havlulara, havuzlara dikkat edersek temas manasında ülkemizde de dünyada da bu hastalık pandemiye dönüşmeden gündemimizden düşecektir. Yaz aylarında olağan temaslar artacağı için hadiseler artacaktır. Yakın temas kurulan ortamlarda bilhassa cilt temasından uzak durmamız gerekir. Şayet ağır bir ortama giriyorsak maske takmamız gerekir” diye konuştu.

“PANDEMİ YAPMAYACAK VİRÜS”

Doç. Dr. Savaşçı, maymun çiçeği hastalığının direkt teneffüs yolu ile bulaşmadığını belirterek, “Koronavirüsten de bu periyotta korunmak manasında ağır ortamlara girince maske takmamız kıymetli olur; fakat maymun çiçeği hastalığı direkt teneffüs yolu ile bulaşmıyor. Münasebetiyle maske takmayı gerektirmez. Yalnızca tıbbi süreçlerde sıhhat çalışanlarının maske takması manalı olur. Onun dışında halkımızın maymun çiçeği hastalığı için maske takmasına gerek yok. Yalnızca yakın temas, cilt teması, tükürük ve yüzeylere o kişi temas ettiyse oralara temas etmemek gerekir. Ülkemizde ender hadise var. Olay sayısı yaz periyodu, tatil devrinde biraz artabilir. Belirti gösterenler sıhhat kuruluşuna çabucak başvursunlar. 1975’ten evvel çiçek aşısı olanlar yüzde 85 korunuyor. O yaş kümesinde bu olayların görülme mümkünlüğü çok düşük olacaktır. Bu hastalığın antiviral ilacı da var. Pandemi yapacak, halkımızı korkutacak, kaygı yaratacak bir durum yok. Pandemi boyutuna ulaşmayacak, vefat oranı da yüksek olmayacak, kaygıya mahal vermeyecek bir virüs” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.