Tokyo Mescidi’ne cemaat sığmadı, bayram namazı iki sefer kılındı

Posted by

Japonya’da bulunan Tokyo Mescidi’nde Kurban Bayramı coşkusu yaşandı. Tokyo ve etrafında yaşayan birçok farklı milletten Müslüman, erken saatlerde bayram namazını kılmak üzere Tokyo Mescidi’ne akın etti. Ağır iştirak nedeniyle namaz iki kere kılınırken, namaz sonrası düzenlenen yardım aktifliğine ilgi büyük oldu. Bayram namazını kılmak ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen Müslümanlar ile bu kıymetli günü karşılamak için Tokyo Mescidi’ne geldiğini belirten Ürdün vatandaşı Ahmed Cedid, “Dünya genelindeki tüm Müslümanlara bayram vesilesiyle barış, refah ve memnunluk diliyorum” dedi.
Japonya’ya yeni taşındığını belirten Gazi Gürler ise, “Bayramda ülkemizden uzaktayız, lakin Tokyo Mescidi bize bu eksikliği yaşattırmıyor. Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlar ve hayırlara vesile olmasını dilerim” halinde konuştu.

BAYRAM NAMAZINA AĞIR İLGİ

Japonya’dan tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutladığını söyleyen Tokyo Mescidi İmamı Muhammet Rıfat Çınar da farklı milletlerden ve kültürlerden oluşan cemaat ile Kurban Bayramı namazını niyaz etmekten memnunluk duyduğunu tabir etti. Çok uluslu bir cemaate sahip olmaları nedeniyle hutbeleri Arapça, İngilizce, Türkçe ve Japonca olmak üzere 4 lisanda okuduklarının altını çizen Çınar, bu vesileyle Kurban Bayramı’nın değerini çok sayıda şahsa aktardıklarını vurguladı. Çınar, bu bayram namazında dün silahlı taarruz sonucu hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yi de unutmadıklarını belirterek başsağlığı dileklerini ilettiklerini kaydetti.

YETİM ÇOCUKLAR İÇİN YARDIM AKTİFLİĞİ DÜZENLENDİ

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Gürgen ise, “Tokyo’daki camimiz hem Japonya’daki vatandaşlarımızın hem de genel olarak Japonya’daki Müslüman cemaatinin bir ortaya geldiği hoş bir mekan” sözlerini kullandı. Bayram namazı sonrasında gerçekleştirilen yardım aktifliğine değinen Gürgen, “Yetim çocuklar için yapılan bu ve bunun üzere aktiflikleri Tokyo Mescidi, yılda 2 kere gerçekleştiriyor. Katkısı bulunan cami çalışanlarına ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.