TFF’den yeni yabancı oyuncu kararı!

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu, bu dönem liglerde uygulanacak kuralları açıkladı.

Birinci olarak yabancı konusuna açıklık getiren TFF, geçen dönemden farklı olarak, artık vizesi yapılmamış olsa bile yabancı asıllı oyunculardan en fazla 14’ünün tescil edileceğini duyurdu. Harika Lig’de kulüpler, 14 yabancı asıllı futbolcuyu tescil ettirmesi halinde bu futbolculardan en az birinin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması zarurî tutuldu.

Genç futbolcuylar için ek kontenjan açıldı

Buna ilaveten kulüpler 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları ve U14 ulusal ekibi dâhil olmak üzere ülkesinin ulusal ekiplerinde en az 10 karşılaşmada oynamış olmaları şartı ile 3 yabancı asıllı futbolcu daha tescil edebilecek.

Bu durum, TFF 1. Lig’deki kulüpler açısından ek yabancı sayısı 2 olacak. Yeniden Üstün Lig’de 2002 ve daha genç oyuncular, A ekip listesinde bulunmasa bile karşılaşmalarda yer alabilecek. Ayrıyeten bu futbolcuların son 6 ay süreyle kulübüne tescilli olması halinde, 15 yaşını tamamlamış olmaları şartıyla amatör olsa bile profesyonel maçlara çıkabilecek. Futbol Federasyonu ayrıyeten, altyapı fon bedellerini de açıkladı. Buna nazaran, 1 yabancı için 87 bin 500, toplam 14 yabancı için ise 5 milyon 425 bin lira ödenmesini hükmetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.