Taban fiyata ek artırım: Birinci mutabakat sağlandı

Posted by

Asgari fiyat ocak ayında kararlaştırılmış fakat enflasyonla alım gücü düşen emekçiler için orta artırım seçeneği masaya konmuştu.

Asgari fiyat pazarlıkları, bugün Minimum Fiyat Tespit Komitesi toplantısı ile başladı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım başkanlığında gerçekleşecek toplantıya Türk İş Genel Lideri Ergün Atalay ve patronu temsilen İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Lideri Burak Akkol’da katıldı.

Toplantıda konuşan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım şu sözleri kullandı:

“Çalışanımızı, işçimizi koruyacağız”

Biz çalışanlarımızı, işçilerimizi korumak, toplumsal devlet önlemlerini devreye sokmak mecburiyetindeyiz. Biz asgari ücretin olağan müddetinde belirlenmesi gerektiğini, yeni bir şey olmadığını söylemiştik fakat bugün geldiğimiz noktada çalışanlarımızın  enflasyonun tahribatı karşısında korunması bizim misyonumuzdur. Bunu yapmak zorundayız.

“Asgari fiyat artışı her bölüme yansıyacak”

Bu bahiste da elimizdeki en değerli araç, asgari ücretin yine belirlenmesidir. Asgari ücret sadece asgari ücret kapsamında olan 6,5 milyona yakın personelimizle sonlu değildir, onların üzerindeki fiyat kümelerinin da fiyatlarında olumlu tesir yapacak bir ögedir. açıklamalarında bulundu.


Temmuz ayından itibaren geçerli olacak

İlk toplantıdan çıkan mutabakata nazaran, taban fiyattaki artış, temmuzdan itibaren geçerli olacak ve taban fiyata vergi muafiyeti, yeni artırımla ulaşılan sayı için de uygulanacak.

Cuma günü Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor

Toplanan Taban Fiyat Tespit Komitesi çalışmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunup son biçimini vermesi bekleniyor.

Milyonlarca emekçinin beklediği taban fiyattaki orta artırımı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü açıklaması bekleniyor.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.