Suda doğum hem anne hem de yeni doğan için yararlı olabilir

Posted by

Yeni yapılan bir çalışmanın argümanına nazaran suda doğum, daha az ağrıya ve kanamaya neden olduğu için anneler ve yeni doğanlar için yarar sağlıyor.

İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nden araştırmacılar, suda doğumun anneler ve yeni doğan bebekleri için daha az komplikasyona yol açtığı görüşünde.

Suda doğum, doğum sırasında gevşemeye ve ağrının giderilmesine yardımcı olmak için bir doğum havuzu kullanmayı içeriyor.

Bazı durumlarda anne, doğumun son evreleri için havuzdan çıkarken, öbürleri doğum için havuzda kalır ve yeni doğanı nefes almaya başlatmak için yüzeye çıkarır.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, a
raştırmacılar, standart bakım ve iki farklı suda doğum tipi ortasında, doğum sırasında ve sonrasında gereksinim duyulan müdahaleleri karşılaştırmak için 150.000’den fazla bayanı içeren 36 çalışmayı tahlil etti.

GİDEREK POPÜLERLEŞİYOR

BMJ Open mecmuasında yayınlanan çalışmaya nazaran, standart olanla karşılaştırıldığında, suda doğum, epidural yahut enjekte edilen opioid kullanımını değerli ölçüde azalttı ve doğumdan sonra daha az ağrı ve kanama ile ilişkiliydi.

Bilim insanları, suda doğumun annelerin memnuniyet düzeylerini artırdığını, lakin daha fazla göbek bağı kırılması olayı yaşandığını söyledi.

Suda doğumlar, 1993 yılında İngiltere Sıhhat Bakanlığı’nın ağrı kesici niteliğinde önermesiyle ülkede popülerlik kazanmaya başladı.

Ünlülerden Gwyneth Paltrow, Fearne Cotton ve Pamela Anderson’ın suda doğum yapmayı tercih ettikleri biliniyor.

Bu teklifleri uygulamadan evvel kesinlikle hekiminize müracaatınızı tavsiye ederiz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.