SSK’yı batıran Kılıçdaroğlu: O devirde büyük tasarruflara imza attım

Posted by

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tv42 canlı yayınında, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Sunucunun kendisine yönelttiği “SSK’yı (Sosyal Sigortalar Kurumu) batırdı, borca soktu biçiminde tenkitler var. SSK’yı siz mi batırdınız?” sorusuna karşılık veren Kılıçdaroğlu, “Dünyadaki bütün SSK’lar açık verirler. Benim dönemimde kurumun pek çok alanda büyük muvaffakiyetleri vardır. O devirde büyük tasarruflara imza attım.” diye konuştu.

“SSK BATMAZ, BÜYÜK TASARUFLARA İMZA ATTIM”

Devletin, devlet kurumlarının batmayacağını söz eden Kılıçdaroğlu, “SSK da batmaz. Dünyadaki bütün SSK’lar açık verirler. Benim genel müdürlük yaptığım periyodun tamamı müfettiş ordusu tarafından incelendi. Bir kuruş bile bulmadılar, bulamadılar. Şunu da tabir edeyim benim dönemimde kurumun pek çok alanda büyük muvaffakiyetleri vardır. Eş kıymet ilaç uygulamasını başlatan da benim, büyük tasarruflara imza atan da benim o periyotta.” dedi.

7 YILDA 7 KAT AÇIKLA BIRAKTI

Kılıçdaroğlu’nun idaresinde SSK’nın bütçesinde açık rekoru kırılmıştı. 1990’da yüzde 15 bütçe fazlası veren kurumun, Kılıçdaroğlu’nun 1992-99 ortasını kapsayan genel müdürlüğünde bütçe açığı 373 milyon dolardan 2 milyar 666 milyon dolara yükselmişti. Birebir periyotta prim gelirlerinin masrafları karşılama oranı yüzde 80 iken 1999’da bu oran yüzde 55 düzeyine inmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.