Seçime bir hafta kaldı… Final Öcalan… Kim ne diyor…

İktidar “Bunlar Öcalan’ı serbest bırakacaklar” propagandasını sürdürürken, tam aksi yöndeki iddialar boyut kazanmaya devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “İmralı’ya yargıdan birilerini gönderip destek istediler” açıklaması sonrası AKP’li Galip Ensarioğlu da “Öcalan’la sürekli görüşülüyor” dedi.

Cumhur İttifakı ortağı DSP lideri Önder Aksakal ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın af yetkisiyle “Apo”nun serbest bırakılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın “Öcalan’ı bırakacaklar” suçlamasına muhalefet “Yalanlarla sandık provoke ediliyor” yanıtını verdi.

CHP’li Özgür Özel de “Külliyen yalan” tepkisini gösterdi: “Öcalan’ı bırakacağımıza ilişkin tek beyanımız yok. Bunu aklından geçiren AK Parti. 2006’da Erdoğan imzasıyla terörist elebaşının etkin pişmanlıktan yararlanması için kanun teklifi geldi ve biz itiraz ettik. Meclis kayıtlarında duruyor.”

AKP’Lİ VEKİL ADAYININ “GÖRÜŞÜLÜYOR” SÖZLERİNİ AKP’Lİ BAKAN YALANLADI

Akşener’in “Yargıdan birini İmralı’ya gönderip destek istediler” sözleri ve DSP liderinin “Cumhurbaşkanı isterse Öcalan için de yetki kullanabilir” çıkışı sonrası dikkat çeken açıklama ise Galip Ensarioğlu’ndan geldi.

AKp’nin Diyarbakır 1’inci sıra adayı Ensarioğlu, “Devlet sürekli Öcalan’la görüşüyor” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise “Bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak bakanın bilgisi olmayacak. Böyle bir şey yok” yanıtını verdi.

Mayıs seçimleri sürecine girildiği günden beri başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere muhalefete “Öcalan’ı bırakacaklar” ithamlarında bulunuldu.

Millet İttifakı’nın Kandil ile iş tuttuğu iddiaları gündemde tutuldu. Muhalefet ise 2019’daki yerel seçimleri hatırlatarak İmralı adasında ömür boyu hapis cezasını çeken terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’dan getirilip canlı yayında okutulan mektubu işaret etti. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasını hatırlattı. İktidarın aynı beklenti içinde olduğunu vurguladı. İmralı’ya ilişkin ilk iddiayı Edirne’de tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme getirdi. Ardından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de benzer bir çıkış yaptı.

AKŞENER’DEN HEYET ÇIKIŞI

Demirtaş’tan sonra İYİ Parti lideri Meral Akşener de katıldığı Habertürk programında, bir yargı mensubunun adını değiştirerek Öcalan’la görüştüğünü söylemişti: “Yargıdan birini gönderdiler. İsmini değiştirerek gitti. Basına yansıyan kısmı doğru olabilir. Destek talep etmişler. O da ‘Sonradan inkar ediyorsunuz, yazıya dökülmesi lazım’ demiş. Kimin gittiğini, nasıl gittiğini biliyorum.”

ENSARİOĞLU: DEVLET GÖRÜŞÜYOR

AKP’nin Diyarbakır’da birinci sıradan milletvekili adayı gösterdiği Galip Ensarioğlu da yaşananları doğrulayarak, iktidarın Öcalan’la sürekli görüştüğünü belirtti.

Ensarioğlu “Devlet sürekli Öcalan’la görüşüyor. Öcalan çözüme katkı sunmak istediği zaman, Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne, bu silahlı şiddetin son bulması için eğer bir katkı sunmak istiyorsa ve buna devlet de inanıyorsa bu tür görüşmeleri sürdürür. Ancak bugün itibariyle bunun koşullarını ortadan kaldıran bizatihi HDP’nin kendisidir, Kandil’in kendisidir. Yani Öcalan’ı tecrite mahkum eden devlet değil, Öcalan’ı tecride mahkum eden bizatihi Kandil’dir, bizatihi HDP’nin kendisidir. Çözüm sürecini boşa çıkaran, sabote eden, Öcalan’ı rolünü boşa çıkaran yine kendileridir” dedi.

BAKAN AKP’LİYİ YALANLADI

Ancak AKP’den gelen doğrulamaya rağmen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaşananları inkar etti. Bozdağ Ensarioğlu’nun da yapıldığını söylediği görüşmeyi, “Yalan söylüyorlar, yalan söylüyorlar. Yani gidecek, bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak. Bundan adalet bakanının, devletin, ilgililerin bilgisi olmayacak. Böyle bir görüşme yok” sözleriyle yalanladı.

ÖCALAN SEÇENEĞİ YİNE Mİ MASADA?

Öte yandan İktidarın muhalefete yönelik “Öcalan’ı bırakacaklar” ithamına CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel sert tepki gösterdi.

Özel, böyle bir düşüncelerinin olmadığını belirterek “Abdullah Öcalan’ı serbest bırakma ile ilgili ne beyanımız ne de niyetimiz var. Bunu aklından geçiren AK Parti’dir” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar karşılıklı suçlama ve ithamlar sürse de kamuoyunun hafızasında 2019’da yaşananlar canlandı. Karşılıklı açıklamalar, “Öcalan seçeneği yine masada mı?” tartışmalarını gündeme getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir