Sarıyer’de sağanak sonrası camiyi su bastı

Posted by

İstanbul’da gece saatlerinde başlayan sağanak yağmur, insanların hayatını olumsuz etkiledi.

Pek çok ilçede su baskınları ve taşkınlar yaşanırken Sarıyer İstinye’de bulunan Neslişah Sultan Camii’si de sulara teslim oldu.

Yoğunyağıştandolayı mahallenin üst kısmında bulunan inşaat alanından kum, mescide hakikat indi.

Camiide su baskını yaşandı

Daha sonra boru ve sarfiyatların tıkanmasının akabinde mescitte su baskını yaşandı. Caminin avlusu ve içi, su ve balçık doldu.


Neslişah Sultan Camii İmam Hatibi Cengizhan Birinci, yaşanan durumu şu tabirleri kullanarak açıkladı;

“Gecenin o saatinde hiçbir üniteden takviye bulamadık, yapabileceğimiz bir şey yoktu”

“Saat 3, 3 buçuk sıralarında su düzeyi epey yükseldi. Yağış ilerledikçe mahallemizin üst kısmında bulunan inşaat alanından yoğun bir kum ve mıcır birikintisi mahalleye hakikat inmeye başladı.

Daha sonra sular çok kısa mühlet içerisinde masrafları ve boruları tıkadı, önlenemez hale geldi. Sonrasında sokaktaki su, mescidinin içerisine, sokak üzerinde bulunan dükkanlara, konutlara ve camimizin lokaline girdi.

Gecenin o saatinde hiçbir üniteden takviye bulamadık. Mahalleliyle birlikte rögar kapaklarını açmaya çalıştık lakin üstten aşağıya yoğun bir halde gelen kum onları büsbütün doldurmuş vaziyetteydi. Yapabileceğimiz bir şey yoktu.


“Evler, sokaklar ve camimiz maalesef su altında kaldı”

Sabah saatlerinde yağmur kestiğinde belediyeden teknik takım gelip burada hummalı süratli bir çalışma yapmış olsaydı mıcır buradan kaldırılabilirdi. Öğle saatlerinde yine başlayan yağmurla konutlar, sokaklar ve camimiz maalesef tekrar su altında kaldı.

2 sefer su baskını yaşadık. Yağmur suyunu biz sabah mescitten boşaltmıştık. Şu an gördüğünüz üzere yine dolmuş durumda. Daha artık mıcırı, kum birikintisini yoldan kaldırıyorlar.”

Vatandaşlar ve gruplarca tahliye çalışması yapıldı

İHA’nın haberine nazaran; öte yandan mahalledeki su birikintisi, zabıtalar ve vatandaşlar tarafından tahliye edildi.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.