Saç telleri, Beethoven’ın ölümüne ışık tuttu

Ünlü Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın yıllardır tartışmalara konu olan ölüm nedeniyle ilgili yeni bir iddia gündem oldu.

Beethoven, 26 Mart 1827’de uzun süren bir hastalık sonucu 56 yaşında hayata veda etmişti. Yıllarca işitme kaybından mustarip olan ünlü müzisyenin kurşun ya da balık zehirlenmesinden öldüğü iddiaları gündeme gelmişti.

Son olarak Beethoven’ın saç telleri üzerinde yapılan DNA incelemesi, bestecinin ölüm nedeniyle ilgili yeni bilgileri gün yüzüne çıkardı. Araştırmacılar, arkadaşları tarafından hatıra olarak alınan saç telleri üzerinden yaptıkları DNA diziminde Beethoven’ın karaciğer hastalığına yatkın olduğunu ve ölümünden aylar önce Hepatit B’ye yakalandığını tespit etti.

Genetik araştırmayı yöneten Cambridge Üniversitesi’nden Tristan Begg, 8 saç teliyle yaptıkları analizde ünlü müzisyenin ölümüne ışık tutmaya çalıştıklarını söyledi. Araştırmada Beethoven’ın genetik yatkınlık ve alkol tüketiminin karaciğer hastalığına yol açmış olabileceği kaydedildi.

Beethoven’ın uzun süren bir hastalık sonucu 20’li yaşlarda duyma yetisini kaybetmeye başladığı ve 40’larının ortasında tamamen sağır olduğu biliniyor. Besteci genç yaşlarından itibaren kronik karın ağrılarıyla da mücadele ediyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir