Rus Rosneft’in Almanya ünitesine kayyum atandı

Posted by

Almanya, güçte arz güvenliği için Rus güç şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Almanya, güçte arz güvenliği için Rus güç şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Marketing GmbH’nin Almanya’nın güç piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) idaresine devredildiği belirtildi.

Berlin için kıymetli bir dizel ve akaryakıt yakıtı sağlayıcı olan Schwedt’teki PCK rafinerisinin denetimi de Bundesnetzagentur’a verildi.

‘ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEHDİDE KARŞI’

Bakanlığın açıklamasında, Rosneft Almanya’nın ülkenin petrol sürece kapasitesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu ve Almanya’nın en büyük petrol sürece şirketlerinden biri olduğunu belirtilerek, kayyum atanmasının güç arz güvenliğine yönelik tehdide karşı adım olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Başbakan Olaf Scholz, İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck ve Brandenburg eyalet başbakanı Dietmar Woidke’nin, Rosneft Almanya’nın geleceğine yönelik paketin detaylarını bugün mahallî saatle 13.30’da açıklayacağı belirtildi.

Enerji Güvenliği Yasası, Alman hükümetine güç arz güvenliğini sağlamak için kritik şirketlere kayyum atama yetkisi vermişti.

Rosneft Almanya, Berlin-Brandenburg bölgesi ve Batı Polonya için akaryakıt, dizel ve gazyağı tedarikinde büyük değer taşıyan Schwedt’teki PCK rafinerisinin yüzde 54,7’lik payına sahip bulunuyor.

Rusya-Ukrayna savaşından evvel gereksinimi olan ham petrolün yüzde 35’ini Rusya’dan alan Almanya bu yılın sonuna kadar Rus petrolünden bağımsız hale gelmeyi hedefliyor. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.