Milyonluk siteler ortasında imece metodu hasat

Posted by

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çiftçilerin hasadı devam ediyor. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde, milyonluk siteler ortasında mercimek eken çiftçi hasada başladı. Sabahın erken saatlerinde imece metodu ile mercimek hasadını sürdüren çiftçi, son zamanlardaki yağışlarla birlikte randımandan şad olduğunu lisana getirdi.

BEREKET YAĞIYOR

Çiftçi Celalettin Polat, 70 dönüm mercimek ektiklerini ve patosunu yaptıklarını söyledi. Hasat vakti olduğunu hatırlatan Polat, “Gördüğünüz üzere beton bloklar ortasında rahmet yağıyor. Nitekim bu yılın kurak geçmesi ve son zamanlardaki yağışlarla birlikte çok şükür güzel. Şu anda beklediğimizi karşılıyor. Devlet takviye veriyor. Lakin biraz daha güzelleştirilmesi lazım.

Şu anda 6-7 çalışanımız var. Sabah saat 07.00’de patosa başladık. Akşam saat 19.00’a kadar devam edecek. Havaların sıcak olmasına karşın yeniden uğraş ediyoruz. Samanı hayvana vereceğiz. Mercimeği de büyük ihtimalle satarız.

Beton bloklar ortasında çiftçilik yapmak biraz sıkıntı. Kaideler zorlaştırıyor. Birçok insanın gezmesinden ötürü, ekinin içinden geçmesi mahsulü yatıyor, mahvediyor. O yüzden biraz meşakkat yaşıyoruz. Şükür beton bloklar ortasından rahmet de yağıyor” dedi.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.