Lübnan parlamentosunda değişim: Hizbullah zıtları üstünlük sağladı

Posted by

Ağır ekonomik krizle boğuşan Lübnan’da hafta sonu yapılan genel seçimler 128 sandalyeli mezheplere dayalı parlamentoda üstünlük durumunu değiştirdi.

Suriye’de Beşar Esad idaresine ve Lübnan Hizbullah’a aykırılığıyla bilinen Lübnan Kuvvetleri partisi, parlamentodaki en büyük Hıristiyan küme olacak. Ülkeyi başbakanlığı devrinde ekonomik yıkıma sürüklemekle suçlanan Saad Hariri ise seçimlere katılmayacağını açıklamıştı.

Reuters’in haberine nazaran, 15 Mayıs’ta yapılan seçimlerin resmi sonuçları dün açıklandı. Buna nazaran, Lübnan Hizbullah ve Emel Hareketi’nin parlamentoda desteklediği kümelerin sandalye sayısının 71’den 62’ye düştüğü belirtildi. Hizbullah-Emel ittifakının desteklediği Hıristiyan küme Özgür Yurtsever Hareketi ve Lübnan Güçleri’nin seçimlerde sandalye kaybettiği açıklandı.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Lübnan merkezli El Menar’ın haberine nazaran ise Hizbullah ve Emel Hareketi parlamentoda sandalye sayısını 26’dan 27’ye yükseltti. Muhammed Raad’ın yaklaşık 50 bin oyla parlamentoya girerek Hizbullah’ın en fazla takviye alan adayı olduğu belirtildi.

‘İÇ SAVAŞ’ UYARISI

Lübnan merkezli El Meyadin’in haberine nazaran, Nebatiye kentinde seçim zaferi konuşması yapan Raad, siyasi rakiplerini muhtemel bir iç savaşı körüklememeye çağırdı.

Lübnan’da 1990’da sona eren 15 yıllık iç savaşın akabinde parlamentoda mezheplere ve dini kümelere dayalı bir sandalye dağılımı mevcut. Parlamento ekim ayında istifasını açıklayan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yerine yeni bir isim de belirlemeye hazırlanıyor.

Ülkedeki mevcut sisteme nazaran yeni cumhurbaşkanının da Maruni Hıristiyan olması gerekirken öne çıkan aday olarak Avn’ın damadı Gebran Bassil’in ismi geçiyor. Lakin parlamentodaki son değişimin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de uyuşmazlık yaratması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.