Londra’da metro çalışanları ve otobüs sürücüleri greve gitti

Posted by

Londra metrosu çalışanlarının bir günlük grevi boyunca yalnızca 3 sınır ile en az hizmet verilirken, otobüs sürücülerinin yarın gece yarısına kadar sürecek grevi nedeniyle de kentin yüklü olarak güney batısında ve Surrey bölgesinde 63 otobüs çizgisi çalışmaz durumda.

Londra metrosu çalışanlarının bağlı bulundukları Tren, Denizcilik ve Ulaşım (RMT) Sendikasından yapılan açıklamada, metro çalışanlarının ve otobüs sürücülerinin emeklilik haklarının güzelleştirilmesi talebiyle tüm gün metro hizmetlerinin durdurulduğu belirtildi.

Ülkede perşembe günü bir günlük greve giden demir yolu çalışanları, yarın tüm gün bir kere daha greve gitmeye hazırlanıyor.

“Hükümetin davranış formu, grevleri güya kışkırtma gayeli gibi”

İngiltere’nin Ulaşım Bakanı Grant Shapps, Sky News’e yaptığı açıklamada, personel sendikalarının önderlerinin yoldan çekilerek emekçilerin yeni fiyat teklifi için oy kullanmalarına müsaade vermesi çağırısında bulundu.

Londra Belediye Lideri Sadık Han ise “Hükümetin davranış biçimi, yalnızca ulaştırma kesiminde değil öbür kesimlerde de sendikaların grev hakkını kısıtlamaya yönelik bir yasanın ön adımı olarak ülke genelinde kasıtlı olarak grevleri güya kışkırtma gayeli üzere.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de enflasyon bu yılın temmuz ayında yüzde 10,2 ile “1992’den bu yana en yüksek seviyesine” yükseldi.

İngiltere’de hane halkının güç faturalarının toplamı, son bir yılda yaklaşık 2 kat artarken analistler, geçen sene ortalama 1000 sterlin seviyesinde olan kelam konusu sayının gelecek yılın başında yıllık 4 bin sterlinin üzerine çıkacağını kestirim ediyor.

 

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.