Kraliçe’nin vefatı Netflix dizisinin izlenme oranını yükseltti

Posted by

Kraliçe 2. Elizabeth’in hükümdarlığını mevzu alan Netflix’in tanınan dizisi The Crown, Kraliçe’nin vefatıyla bir arada rekor izlenme oranlarına ulaştı. Dizinin izlenme oranı Birleşik Krallık’ta yüzde 800’e kadar yükseldi.

Netflix’in tanınan dizisi The Crown’un izlenme sayısı, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının akabinde hafta sonu dünya çapında süratle arttı.

Dizi, 2016 yılında yayınlanmaya başladığında Netflix’e büyük bir izleyici kitlesi getirirken, eleştirmenlerden de tam not almayı başardı.

Whip Media’dan alınan bilgilere nazaran, dizinin 9 ve 11 Eylül tarihleri ortasındaki izlenme oranı evvelki cuma-pazar devrine kıyasla Birleşik Krallık’ta yüzde 800’den fazla arttı.

Bunun en büyük nedeni ise 8 Eylül’de Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi. Kraliçe’nin vefatıyla birlikte 70 yıllık tarihi bir saltanat da sona ermiş oldu. İngiltere’de 10 günlük yas ilan edildi. Ve pek çok kişinin ilgisi yine Kraliçe’nin hayatına yöneldi.

Kraliçe’nin vefatıyla bir arada hayatını odağına alan dizi The Crown’ın, ABD’de izleyici sayısı dört kat artarken; dizi, Fransa’da da bir evvelki hafta sonundan üç kat daha fazla izleyiciye sahip oldu. Global olarak da izleyici sayısı geçtiğimiz hafta sonu, bir evvelki hafta sonuna nazaran neredeyse dört kat daha fazla oldu.

Kraliçe’nin vefat haberini takiben Netflix geçen hafta, The Crown’un çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Ayrıyeten dizinin 1990’ların başından ortalarına kadar sürecek yeni döneminin kasım ayında yayınlanması planlanıyordu.

Dizi, 2021’de 11 Emmy, 2020’de iki, 2018’de beş ve 2017’de üç Emmy kazanmıştı.

Eleştirmenlerce beğenilen dizinin başlangıçta beşinci döneminin akabinde bitmesi planlanmıştı, fakat yapılan yeni açıklamalarda 6. döneminin çekileceği duyurulmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.