Kraliçe 2’nci Elizabeth’in cenaze merasimi bitti

Posted by

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in resmi cenaze merasimi, dünya genelinden çok sayıda üst seviye devlet yetkilisinin iştirakiyle tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde yapıldı. Başşehir Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde TSİ 13.00’te başlayan cenaze merasimine, Kraliçe’nin çocukları İngiltere Hükümdarı 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward’ın yanı sıra Kraliçe Camilla, Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle ile kraliyet ailesinin başka üyeleri katıldı.

AA’nın aktardığına nazaran, yaklaşık 2 bin davetlinin iştirakiyle düzenlenen cenaze merasiminde, ABD Lideri Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’in eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya önderi ve üst seviye isim yer aldı.

ÜLKE GENELİNDE 2 DAKİKALIK HÜRMET DURUŞU

Eski İngiltere başbakanlarının da bulunduğu, ilahilerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı cenaze merasimine, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. İngiltere Başbakanı Liz Truss, merasimdeki kısa konuşmasında, İncil’den alıntı yaptı. Canterbury Başpiskoposu da konuşmasında, “dünyada çok az başkanın, Kraliçe’ye duyulduğunu gördükleri sevgiyle karşılandığını” söz etti. Kraliçe 2. Elizabeth’in merhum eşi Prens Philip ile evlendiği yer de olan Westminster Abbey Kilisesi’ndeki merasimin akabinde ülke çapında 2 dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu.

ST. GEORGE ŞAPELİ’NE DEFNEDİLECEK

Törenin akabinde Kraliçe Elizabeth’in üzerinde tacının yanı sıra çiçeklerin bulunduğu tabutu, Hyde Park’ın girişindeki Wellington Arch’a ve oradan da defnedileceği Windsor’a götürülecek. Buradaki geçit merasimin akabinde ise Windsor Kalesi’ne getirilecek olan Kraliçe 2’nci Elizabeth’in naaşı, kaledeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve özel aile merasimiyle defin süreci burada gerçekleşecek.

İngiltere’nin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2’nci Elizabeth, 8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.