KPSS skandalında ikili soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı

Posted by

Bir yayınevinin sorularıyla benzerlik gösterdiği gerekçesiyle iptal edilen KPSS imtihanı hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor. İktidara yakınlığıyla bilinen Hüriyet’in haberine nazaran, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) hata duyurusu üzerine başlatılan soruşturma için iki farklı evrak açıldığı öğrenildi.

Alınan bilgilere nazaran, Memur Hataları Soruşturma Ofisi, ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik şikâyetler için başka bir belge açtı. Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın ise Müracaat ve Suçüstü Savcılığınca yürütüldüğü bildirildi.

Soruşturma kapsamında, hem ÖSYM çalışanları hem de Yediiklim Yayınevi çalışanlarının e-postaları, HTS kayıtları ve para hareketlerinin incelendiği belirtildi. Elde edilecek kanıtlar doğrultusunda, soruşturmanın hangi ofis tarafından yürütüleceği netlik kazanacak. Öte yandan ÖSYM, İmtihan iptalinin akabinde yeni KPSS takviminin 17 Eylül’de başlayacağını açıkladı.

Savcılık, DDK ile ÖSYM’nin ve uzmanların yaptığı incelemenin akabinde hazırlayacakları raporu bekliyor. Soruşturmanın bundan sonraki seyrinin ise gelecek raporlar doğrultusunda yürüyeceği belirtildi. Savcılığa sunulacak raporlar doğrultusunda şüpheliler tespit edilecek. Bu ortada ÖSYM’nin, Emniyetin kendileriyle paylaştığı Yediiklim Yayınevi’nde KPSS’ye hazırlanan ve son imtihana giren öğrencilerin soru kitapçıkları ile karşılık anahtarlarını karşılaştırma süreçlerinin devam ettiği kaydedildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.