Kombi üretiminde Çin’i bile solladık: İklimlendirme dalının merkez üssü Türkiye

Posted by

Uzakdoğu ve Avrupa’nın yanı sıra dünyanın en büyük iklimlendirme markalarının yatırım yaptığı Türkiye bu alanda liderliğe koşuyor. Geçtiğimiz yıl 6,2 milyar dolarlık ihracata imza atan kesimin geldiği son noktayı Yeni Şafak’a pahalandıran Demirdöküm CEO’su Alper Avdel, yatırımların artarak devam edeceğini belirtti.

Alper Avdel

BÜYÜK MARKALAR TÜRKİYE’DE

İklimlendirme dalının alt kısımları ortasında yer alan ısıtma alanında Türkiye’nin global üretim üssü olduğu bilgisini veren Alper Avdel, “Kombide dünyada üretim üssüyüz. Baktığınız vakit bütün büyük oyuncuların Türkiye’de üretimleri var. Biz de bu alanın Türkiye’de pazar başkanıyız. Üretim üssü olmanın çok büyük bir avantajı oluyor. Bu maliyet bakımından da size bir avantaj getiriyor. Türk tüketicisinin bir satın alma gücü var. Türkiye, dünyada kombi fiyatlarının en düşük olduğu ülke. Daha düşük bir ülkeyi bulamazsınız. Çin de buna dahil” dedi. İklimlendirme bölümünün geçen yıl yüzde 30’dan fazla büyüyerek 6,2 milyar dolar ihracat yaptığını söyleyen Avdel, ihracatta 1,2 milyar dolarlık artış yaşandığını belirtti.

SALGINDA TALEP ARTTI

Avdel kelamlarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin ihracatında kesimin hissesine bakacak olursak yüzde 2-3’ler mertebesinde. Isıtma kesimine bakacak olursak dış ticaret fazlası veren bir kesim. Demirdöküm olarak Türkiye’nin bu alanda yatırım alıyor olması, sayılarının büyüyor olması bizi olumlu etkiledi. Biz şanslı dallardan biriyiz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında. Salgında kombiye talep arttı. İhracatımız bu devirde yüzde 60’lar civarında arttı.”

Ukrayna-Rusya savaşından etkilenen doğal gaz akışına da değinen Avdel, “Türkiye’de Kobi yasası olarak bilinen ERP yönetmeliği yayınlanmıştı.

Bu ERP geçişi çok kritikti. Türkiye’de mecburilik haline gelen yoğuşmalı kombiler klasik kombilere nazaran daha az güç tüketiyordu. Ülke olarak en az yüzde 20 tasarruf sağlandı. Doğal gaz, artan fiyatlara karşın hala daha cazip. Onun için talep yüksek” sözlerini kullandı.

Gelecekte pak güçle ısınacağız

Enerjinin gün geçtikçe daha değerli hale geldiğini ve mutabakatla daha çevreci olduğunu belirten Demirdöküm CEO’su Alper Avdel, “Bizim bölümümüzde de bununla alakalı teknolojiler gelişiyor. Önümüzdeki periyotta Türkiye’de yenilenebilir gücün çok önemli oranda artacağını görebiliriz” dedi. Dalın yakın gelecekte güneş gücüyle çalışan ısı pompaları ve hidrojenle çalışan eserlere yöneleceğini tabir eden Avdel, şu anda bu eserlerin niş olarak pazara yeni sürülmüş durumda olduğunu belirtti. Alper Avdel, “Isı pompaları ve hidrojen kısmında önemli yatırımlarımız var. Hem teknolojiyi güzelleştireceğiz hem de maliyetleri daha uygun hale getireceğiz” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.