Kolombiyalı uyuşturucu baronu ABD’deki hapishanede öldü

Posted by

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinin Butner kentindeki bir federal hapishanede cezasını çeken 83 yaşındaki Rodriguez’in, kolon ve prostat olmak üzere iki farklı kanser nedeniyle öldüğü belirtildi.

Öte yandan Kolombiya’nın Caracol Radyosuna konuşan ABD’li avukat Roy Jeffrey Kahn, ailenin başvurusu üzerine Rodriguez’in cenazesinin teslim edilmesi için sürecin başladığını bildirdi.

Eski baronun hastalığı nedeniyle tahliyesini talep eden avukatı, ABD isimli makamlarından Şubat 2020’de ret yanıtı almıştı.

Rodriguez, uyuşturucu kaçakçılığı dahil birçok kabahatten 2006’da, ABD’de 30 yıl ağır mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Süreç

Rodriguez, güvenlik güçlerinin operasyonuyla 1995’te Kolombiya’da yakalanmasının akabinde uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan 2006’da ABD’ye iade edilmişti.

Kolombiya’da bir öbür ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın, Medellin kartelini kurduğu devirde Rodriguez ile Escobar’ın çeşitli nedenlerden ötürü birçok defa karşı karşıya geldiği biliniyor.

Kardeşiyle birlikte 1970’de kurduğu Cali kartelini yöneten Rodriguez, ABD yetkililerine nazaran, bu ülkeye 200 ton kokai nakletti ve bu işten milyonlarca dolar kazandı.

Cali kartelinin, 1980-1990 yıllarında dünya kokain ticaretinin yüzde 80’ininden sorumlu olduğu öne sürülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.