KOBİ’ler ihracatta atağa kalktı

Posted by

Salgın sürecinde dijitalleşmenin sürat kazanmasıyla bir arada e-ticaret alanı şirketler için en kıymetli satış platformu haline geldi. KOBİ ölçeğindeki firmalar, pandemi sürecinde fizikî satışlarda yaşanan keskin düşüşlere tahlili e-ticarette buldu. Türkiye’de pandemi öncesi yaklaşık 70 bin KOBİ e-ticaret faaliyetleri gerçekleştirirken, bu sayı geride kalan iki yılda yüzde 700 artış göstererek 500 bine yaklaştı. Yurt içi satışların yanı sıra dijital satışlarla dünyaya açılan firmaların sayısı da süratli bir yükseliş gösterdi. Mikro ihracat yapan işletmeler, bu alandaki yatırımlarını da artırdı. 2018 yılında 60 bin civarında olan ihracatçı KOBİ sayısı haziran ayı itibariyle 100 bine yaklaştı. Bu firmaların gerçekleştirdiği ihracat ise 100 milyar dolara ulaştı.

2035’TE GLOBAL TİCARETİN YÜZDE 40’I DİJİTALE KAYACAK

Küresel pazara açılan firmalara takviyelerini artıran KOSGEB, KOBİ’lerin ihracat atağında değerli dayanaklar sağlıyor. İstihdamdan da yüzde 70’e yakın, toplam cirodan ise yaklaşık yüzde 50 hisse alan KOBİ ölçeğindeki işletmeler, kısa müddette birçok farklı coğrafyaya eserlerini ulaştırıyor. Türkiye son periyotta 2,6 milyar dolarlık e-ihracat satışına ulaşırken, e-ihracatın 2021 yılında genel ihracat içindeki hissesi yüzde 1,3 seviyesinde. 2030 yılında bu oranın yüzde 10’a ulaşması hedefleniyor. Yapılan araştırmalar, 2035 yılında dünya ticaretinin yüzde 40’ının dijital satışlardan gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

ÖNCE MARKANIZI OLUŞTURUN

Mikro ihracata başlayan birçok firmanın yanı sıra kıymetli oranda işletme de mikro ihracata girme noktasında kararsızlık yaşıyor. Küresel pazara açılmaya korkan firmalar, nasıl başlayacağını bilmediği için satış yapmaktan kaçınıyor. Mikro ihracat süreci memleketler arası pazarda marka oluşturmakla başlıyor. Küresel pazarda satış yapılacak bölge ve maksatlar seçildikten sonra bir lojistik firmasıyla planlama yaparak adım atmak gerekiyor. Bu noktada, eser maliyetlerinin nasıl düşürülebileceği, hangi ülkelere satış yapmanın daha yararlı olacağı açısından alınacak danışmanlıklar çok büyük ehemmiyet taşıyor.

Ev dokumacılık eserleri ağır talep görüyor

E-ticaret kanalları üzerinden ihracat gerçekleştiren KOBİ’lerin önümüzdeki yıllarda yüklü olarak dijital platformlara yöneleceği varsayım ediliyor. Bu alandaki potansiyelin her geçen yıl artmasıyla birlikte, firmalar da arz-talepteki yönelmeyi takip edecek. Eser portföyünde birçok çeşit yer almasına karşın halihazırda Türkiye’den yurt dışına en fazla gönderilenler ortasında mesken dokumacılığı, giysi, dekorasyon, anne-bebek ve tasarım eserler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.