Kılıçdaroğlu taşeron personellere seslendi: Bay Kemal sizin hakkınızı teslim edecek

Posted by

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye genelinde iş bırakma aksiyonu başlatan PTT’nin 14 bin taşeron personeline seslendi. Kılıçdaroğlu, “Hiç meraklanmayın bu kardeşiniz yani birilerinin tabiriyle, bu Bay Kemal sizin hakkınızı teslim edecek. Hiç tasa etmeyin. Çağdaş köleliğe son vereceğiz” dedi.

TBMM’nin 1 Ekim tarihine kadar tatile girmesinin akabinde CHP her salı günü bir vilayette küme toplantısı yapmayı kararlaştırdı.

Bu hedefle CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 120 milletvekili birinci toplantı için Erzurum’a gitti. Erzurum’da konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“ERZURUMLULARLA HELALLEŞMEYE GELDİK”

“TBMM tatile girdi lakin ülkenin sıkıntıları devam ediyor. Sıkıntılar artarak devam ediyor azalarak değil. Tarihin bizlere yüklediği bir sorumluluk var. Bu ülkenin kuruluşunda harcımız var. Bu ülkenin kuruluşunda şehitlerin kanı var, gazilerimiz, cetlerimiz, babalarımız var.

Biz Meclis tatile girdi, oturalım Türkiye’nin problemlerini seyredelim bu türlü bir niyetimiz yok. Karar aldık. Bir şey yapmamız lazım. Bir yerden başlamamız lazım. Nereden başlayalım? Hepimizin aklına bir tek kent geldi. Erzurum’dan başlayalım. Bir periyot bölgenin Paris’i olarak isimlendiriliyordu. Bu kadim kentimiz Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın odak ve başlangıç noktasıydı.

TBMM’nin birinci lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum milletvekiliydi. Erzurum’un hem bizim hem CHP tarihinde özel bir yeri var. Madem bu kadar değerli sanki neden CHP’ye sempati göstermedi? Neden tek bir milletvekili bile uzun mühlet çıkarmadı? Bu işin sorumlusu, kabahati Erzurumlularda değil CHP’lilerde yani bizlerde. İğneyi evvel kendimize batıracağız. Gelmedik, sofranıza oturmadık. Erzurumlularla helalleşmeye geldik.”

“TÜRKİYE’NİN DURUMU PEK PARLAK DEĞİL”

“Türkiye’nin durumu pek parlak değil. Yeni bir çabayı başlatmak zorundayız. Neden yeni bir gayret? Zira, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla bir bireye teslim edilmedi. Bir şahsa bir devletin teslim edilmesi o devlet için bir felakettir. Hepimiz Çanakkale Savaşı’ndan kelam ederiz. Çanakkale’nin her karışında binlerce şehidimizin, gazimizin acısı, gözyaşı, kanı var.

Çanakkale’yi 1915’lerde geçilmez kıldık. Yedi düvele karşı gayret ettik. Sonra bir devir değişti. Bir kişi çıktı ‘O gemileri hür bırakın gelsinler’ dedi. 1918’de. O uğraş verdiğimiz Çanakkale’den o savaştığımız bütün gemiler geldiler Dolmabahçe Sarayı’nın önünde demirlediler.

Hani biz Çanakkale Savaşı vermiştik? Devrin padişahı, ‘Bırakın herkes gelsin’ dedi. Gazi Mustafa Kemal geldi Haydarpaşa’ya geldi. Gemileri gördü. ‘Geldikleri üzere gidecekler’ dedi. Erzurum’a geldi. Erzurum sıradan bir kongre değildir. Erzurum Kongresi, ulusal iradenin birinci kere çok açık bir formda söylem edildiği kongredir. 103 yıl evvel toplandı”

“ÇÖZÜM ADRESİ TBMM, NİÇİN GELMİYORSUN?”

“Şimdi, ulusal iradenin bir bireye teslim edildiğini görüyoruz. 100 yıl ağır uğraşlar verdik Ulusal irade için. Parlamento daha dün toplandı. İnanılmaz toplantıya çağırdık sıhhat çalışanlarının meselelerini çözmek için. Sıhhatte şiddeti nasıl engelleriz diye. Gelmediler, katılmadılar.

Niye gelmiyorsunuz? Tahlil adresi TBMM. Niçin gelmiyorsun o vakit? Gün olacak hepsi gelecekler, gün olacak o Meclis’in önündeki bayrak kayıtsız koşulsuz hakimiyetin millette olduğunu çok güçlü bir halde seslendirecek. Bunu Millet İttifakı olarak yapacağız.”

“DAVULLA ZURNAYLA GÖNDERECEĞİZ”

“Türkiye olarak yaşadığımız meselelerimiz var. Bütün komşularımızla kavgalıyız. Hepsiyle niçin kavgalıyız? Suriye’de namaz kılacaklardı değil mi? Ne oldu? Onlar Suriye’ye inmeden 3 milyon 600 bin Suriyeli geldi. Resmi sayı 3 milyon 600. Sayısını kimse bilmiyor. Niye kardeşim? Erzurumlular bunu sorgulayacak.

Bugün esnaf ziyareti yaparken, ‘Suriyelileri gönderecek misin?’ diye sordular. Hiç kimse kaygı etmesin. Hiç kimseyi ırkçılık yapmadan, onuruyla oynamadan onları kendi ülkelerine Allah nasip ederse sizlerin taktiriyle davulla zurnayla göndereceğiz. Hiç tasanız olmasın.”

“TAMAMINA KADROYU VERECEĞİZ”

“Her gün yeni bir meseleyle karşılaşıyoruz. PTT diye bir kurumumuz var. Bakın 14 bin taşeron çalışanı var. Taşeron çalışanları örgütledim. Birinci taşeron emekçi örgütlenmesini Erzurum’da yaptım.

Sonra öbür vilayetlerde yaptım, sonra hepsini İstanbul’da topladım. Sizin hakkınızı hukukunuzu ben savunacağım dedim. Takım verilmez dediler sonra takımları verdiler. Artık yaklaşık 100-150 bin civarında taşeron personeli daha var takım vermiyorlar. Erzurum’dan kelam veriyorum, tamamına kadroyu vereceğiz.

Buradan PTT’de çalışan 14 bin taşeron personele sesleniyorum, hiç meraklanmayın bu kardeşiniz yani birilerinin tabiriyle, bu Bay Kemal sizin hakkınızı teslim edecek. Hiç kaygı etmeyin. Çağdaş köleliğe son vereceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.