Karadeniz’de korkutan imaj: Rengi değişti

Posted by

Bartın’ın Amasra ilçesine bağlı Çakraz tatil beldesindeki 900 metrelik kıyı bandında deniz yüzeyinin rengi değişti. Kıyı kıyılarındaki renk değişimi dron ile görüntülendi.

Yurttaşlar tarafından telaş ile karşılanan durum sonrası Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü takımlarınca deniz suyunun renk değiştirdiği bölgelerden numuneler alınarak, laboratuvara gönderildi.

Bölgeye tatil için gelen, fakat denizdeki renk değişimi nedeniyle denize giremediklerini tabir eden yurttaşlardan İbrahim İnce, “2-3 gündür fark ettik ben denize giremiyorum. Halk ortasında söylenen polen lakin resmi bir evrak yok. Mahalli olarak denize giren çocuklar karşıdan gemi geçti o gemiler geçtikten sonra bu olay oldu dediler. Sanki o gemilerden sintine mi bırakıldı?” dedi.

Bir diğer yurttaş ise “Biz de 2-3 gün oldu. Hatta burada bir pansiyonla bir aylık mukavelemiz var. 2-3 gündür denize giremiyoruz kaygıdan. Sıhhatimizi düşünüyoruz. Etraf Vilayet Müdürlüğünden gelen oldu numune filan alındı denildi ancak ben görmedim. 2-3 yıldır gelirim bu türlü bir kirlilik bilhassa bu türlü sapsarı bir kirlilik görmedim” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.