‘İstikrarı güçlendirme tedbirleri sürecek’

Posted by

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Son dönemde BDDK tarafından alınan,

– Yurt dışı yerleşiklere türev işlemi gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilerde yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi,

– Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması,

– 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son bir yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziran’da attığımız adımların bir devamıdır.

Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir.”

Döviz kuru geriledi

Öte yandan atılan adımlarla 17 liranın altına düşen dolar kurunda gerileme dün de devam etti. Dolar/TL gün içinde en düşük 16.09’u görürken, euro/TL ise gün içinde 17.02 seviyesine kadar düştü. Borsa da haftaya satıcılı başladı. BIST 100 Endeksi gün içinde en düşük 2483 puanı gördü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.