İstanbul’da ormanlarda ateş yakma yasağı başladı

Posted by

İstanbul Valiliği tarafından alınan kararla ormanda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı. İstanbul Valiliği’nin kararı kapsamında, 5 Temmuz 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri vilayet sonları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş faaliyetlerde bulunmak hür. Lakin bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasak.

‘BİR KİŞİ YÜZÜNDEN KOCA TÜRKİYE CEZALANDIRILDI’

İstanbul’da Belgrad Ormanı Neşet Suyu Tabiat Parkı’na gelen birtakım aileler konuttan yiyeceğini getirerek piknik yaptı. Hazır yiyecekler getirerek piknik yapmaya gelen Nursel İlban, “Bir kişi yüzünden koca Türkiye cezalandırıldı. Bu halde piknik yapmak pratik lakin mangal yapmanın keyfi daha hoş. Ormanı bu türlü sessiz görünce üzülüyorum. Kalabalık olsa daha hoş olurdu. Börek, poğaça, domates, çayımız ve suyumuzu getirdik” dedi.

DHA’nın aktardığına nazaran Zinet Ay ise, “Orman yangınları gitgide artıyor. Kararı çok gerçek buluyorum, mangal yapmayacağız. Kahvaltımızı yapıp ayrılacağız. Ormanın sessiz olması çok güzel” diye konuştu.

‘BAZI ŞEYLERDEN FERAGAT EDECEĞİZ ANCAK AĞAÇLARIMIZ YAŞAYACAK’

Burak Oral ise “Kararı gerçek buluyorum. Hala kararı bilmeyen beşerler var, ateş yakmak isteyenler var. Devletin yaptığı yasaklar gerçek, gerekirse birtakım şeylerden feragat edeceğiz lakin ağaçlarımız yaşayacak. Umarım bu karar insanları bilinçlendirir” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.