İsrail, Gazze Şeridi’nin güney kenti Refah’a yönelik geniş çaplı kara saldırısında ısrar ediyor

T24 Dış Haberler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun askeri liderlere sivillerin bölgeden tahliyesi için plan sunmalarını emretmesiyle İsrail’in, Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik geniş çaplı kara saldırısına başlayacağı endişeleri tırmandı. 

Üst düzey bir yardım yetkilisinin, yerinden edilmiş yaklaşık 1,3 milyon Filistinlinin barındığı Refah’a yapılacak bir saldırının “kan gölüne” yol açacağı yönündeki uyarılarına ve BM’nin zorla kitlesel göçe karşı yaptığı çağrılara rağmen İsrail ilerlemeye kararlı görünüyor.

“Devasa bir mülteci kampında savaşa izin verilemez”

Netanyahu ise ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Refah’a yönelik saldırıyı destekleyemeyeceği yönündeki uyarısını reddediyor. Netanyahu, “Refah’ta dört Hamas taburu bırakarak Hamas’ı ortadan kaldırmak gibi bir savaş hedefine ulaşmak mümkün değil. Öte yandan Refah’a yönelik büyük bir operasyonun sivil halkın çatışma bölgelerinden tahliye edilmesini gerektirdiği de açıktır” dedi. 

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland,Devasa bir mülteci kampında savaşa izin verilemez” diyerek İsrail operasyonlarının genişlemesi halinde “kan banyosu” yaşanacağı uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler sözcüsü Stéphane Dujarric, Refah’taki sivillerin korunması gerektiğini ancak BM’nin zorla kitlesel göç görmek istemediğini söyledi.

Mısır’ın güney sınırında yer alan Refah’ın savaş öncesi birkaç yüz bin olan nüfusu, bölgedeki 2,3 milyon insanın yaklaşık yarısının şehre ve çevresindeki bölgelere sığınmasıyla büyük ölçüde arttı. 

Netanyahu’nun ofisinin ayrıntılı tahliye planlarının yanı sıra şehirdeki çatışmalar için askeri bir plan istediği açıklaması, Joe Biden’ın İsrail’in Gazze’deki askeri müdahalesini “aşırı” olarak nitelendirmesinden ve çatışmalarda “sürekli bir duraklama” istediğini söylemesinden bir gün sonra gelmişti. ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir anlaşmaya varamadan bölgeden ayrılırken Perşembe günü geç saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi Gazze Şeridi’ndeki müdahalenin aşırıya kaçtığı görüşündeyim” demişti. 

ABD önceki gün Refah’a saldırılmaması konusunda özellikle uyarıda bulundu. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Perşembe günü yaptığı açıklamada, siviller dikkate alınmadan Refah’a yapılacak herhangi bir saldırının felaket olacağını ve “bunu desteklemeyeceklerini” söyledi.

BM: Refah’ta giderek artan endişe ve panik duygusu var

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Başkanı Philippe Lazzarini, İsrail’in Refah’a yönelik askeri harekâtının “tam bir felaket” olacağını söyledi.

Netanyahu’nun tahliye açıklamasından önce konuşan Lazzarini, oradaki durumun “olağanüstü endişe verici” olduğunu ve Perşembe günü ajansın Refah’taki üssünün yakınlarına hava saldırıları düzenlendiğini söyledi.

“Durum gittikçe daha gergin, daha kafa karıştırıcı bir hal alıyor… Bu nüfus arasında yapılacak geniş çaplı bir askeri operasyon, her gün tanık olduğumuz ve bitmek bilmeyen trajedinin daha da katmerlenmesine yol açabilir” diyen Lazzarini, “Refah’ta giderek artan bir endişe ve panik duygusu var. İnsanların Refah’tan sonra nereye gidecekleri konusunda hiçbir fikri yok… Böylesine yüksek riskli bir ortamda daha ne kadar faaliyet gösterebileceğimizi bilmiyorum” uyarısında bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx