İngiliz televizyonunda ‘Nazi’ gerilimi: Toplama kampının tanımını yapar mısın?

İngiltere’de yayın yapan Talk TV kanalında, İşçi Partisi’nin eski vekillerinden Chris Williamson ile sunucu arasında yaşanan tartışma gündem oldu. Julia Hartley-Brewer’ın sorularını yanıtlayan Williamson, Gazze’yi ‘toplama kamplarına’ benzetti ve İsrail’in ‘Nazilerden daha kötü olduğunu’ savundu. Ateşkese ilişkin konuşan Williamson, “Gazzeliler her gün katlediliyor. Ateşkes ateşkes elbette Gazze’de yaşayan halk için faydalı olur” ifadelerini kullandı. Williamson, Hartley-Brewer’ın “Peki neden katlediliyorlar” sorusuna karşılık ise “Biliyorsun, orası (Gazze) bir toplama kampı” yanıtını verdi.

‘BU NE CÜRET’

Williamson’ın söz konusu açıklamsının ardından araya giren sunucu ise, “Bu cümleyi kullanmaya nasıl cesaret edersin! Filistinliler gaz odalarında mı çalışıyor? Bu ne cüret” diyerek tepki gösterdi.

“Julia, toplama kampının tanımı nedir biliyor musun” diyen Williamson, şöyle devam etti: “İsrail, kimsenin Gazze’ye girmesine izin verilmiyor. Etrafında çit var. İsrail rejimi tarafından düzenli olarak bombalanıyorlar. Ne mutlak bir rezalet! Bazı açılardan Nazilerden daha kötü davranan bir rejimi nasıl savunabilirsiniz…”

Williamson’ı ‘Yahudi düşmanlığı’ ile suçlayan Hartley-Brewer ise, şu ifadeleri kullandı: “Sadece ‘Yahudilerden nefret ediyorum’ deyin. Neden zamandan tasarruf etmiyoruz? Neden bu programa gelip ‘Yahudilerden nefret ediyorum’ diye bağırıp herkese zaman kazandırmıyorsunuz?”

‘ASIL TERÖR ÖRGÜTÜ İSRAİL REJİMİDİR’

İkilinin arasında geçen diyaloğun devamı ise şöyle:

Williamson: Peki ateşkese destek, Filistin halkına destek için miting ve yürüyüşlere katılan Yahudi halkı hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlar hakkında ne diyorsun Julia? Çünkü buna tamamen karşı çıkan binlerce Yahudi var…

Hartley-Brewer: Bu ülkede sizin gibi terör örgütlerini desteklediğini söyleyen, İsrail’in ya da Yahudi halkının yaşama hakkı olmadığını söyleyen insanlar yüzünden korkan yüzbinlerce Yahudi var.

Williamson: Asıl terör örgütü İsrail rejimidir. Filistin halkını terörize ediyorlar. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx