Hekimi bulan ilacı alamayacak! Üreticiler istedi ilaç fiyatlarına yüzde 75 artırım yolda

Posted by

Euro kurundaki artış nedeniyle İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası ilaç fiyatlarına artırım yapılmasını istedi. Sendika, şimdiki euro kurunun yüzde 40’ı olarak uygulanan ilaç kurunun yüzde 70’e çıkması gerektiğini belirtti. Bu isteğin gerçekleşmesi durumunda ilaç fiyatlarına yüzde 75 artırım gelecek.

‘HASTA İLACA ERİŞEMİYOR’

İlaç fiyatların belirlenmesinde kullanılan ilaç euro kuru ile yeni piyasa kuru ortasındaki büyük fark, dalın üretiminde sorun yaratmasının yanı sıra toplumun ilaca erişiminde problemlere neden oluyor. İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası, kur değişiminden ötürü yıl içinde 2. kere kur güncellemesi beklentisini söz ediyor.


Savaş Malkoç

‘KUR NEDENİYLE YILDA 4 DEFA REVİZE EDİLMELİ’

İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası Genel Sekreteri Savaş Malkoç, yaşanan ıstıraplara ait açıklama yaparak: “2022 ilaç kuru Şubat ayında 6,2925 TL olarak belirlendi. Kelam konusu kur, aktüel euro kurunun yalnızca yüzde 40’ına karşılık geliyor ve bu oran tüm vakitlerin en düşük düzeyinde yer alıyor. İlaç kuru maalesef içinde bulunulan yılın değil bir evvelki yılın kur ortalamasına nazaran belirleniyor. Bu, bölümün mevcut cari yılda yaşanacak kur riskine karşı büsbütün müdafaasız kalmasına neden oluyor. Türk ilaç sanayisi olarak her şartta önceliğimiz ülkemiz ve halkımızın sıhhati olmuştur. Sorumluluğumuzun şuuruyla, bu kuvvetli ekonomik şartlar altında dahi ilaç arzının kesintiye uğramadan sürmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Fakat, sanayimizin büyük kayıplar vermemesi ve toplumun ilerleyen süreçte ilaca erişiminde daha fazla sorun yaşamaması ismine bu yıldan başlamak üzere ilaç kurunda yıl içinde birden fazla güncelleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

‘SGK İNDİRİM ORANLARINI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Malkoç, devletin her türlü ilacı uygun fiyatlar ile millete sunma eforuna katkı sağladıklarını, uzun müddettir ilaç kurunda mevzuatın dışında daha düşük artış oranı olmasına da razı oldukları, son 5 yıl içerisinde bölümün kur fedakarlığını %68 olarak geliştiğini söyledi ve kesimin artık buna dayanacak gücü kalmadığını vurguladı. Malkoç ayrıyeten SGK tarafından uygulanan indirim oranlarının da kesinlikle gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘İLACA ERİŞİMDE ZAHMET YAŞANIYOR’

Türk Eczacılar Birliği Lideri Arman Üney, “Hastalarımızın ilaca erişiminde yaşadığı meşakkatlerin giderilmesi için artık yılda yalnızca bir sefer kur güncellemesi yapılması gerçekçi değil. Bunun yerine yılda en az 3 yahut 4 kere kur güncellemesi yapılması gerekiyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.