FEI Protocol Nedir? TRIBE Coin Nasıl Alınır?

Posted by

FEI Protocol nedir? FEI Protocol (TRIBE), fiat ve kripto para tabanlı stabil coinlerin sorunlarını kendi bünyesinde çözmeyi amaçlayan bir Blockchain projesidir. Bu makalede FEI Protocol nedir, ne sunar, TRIBE coin nedir, nasıl alınır, ne için kullanılmaktadır gibi merak edilen soruların yanıtlarına erişmeniz mümkün. Kriptokoin.com olarak, sizin için derledik. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

FEI Protocol nedir?

FEI Protocol, kendini “ DeFi odaklı, merkeziyetsiz ve ölçeklenebilir stabil coin protokolü” olarak tanımlayan ve Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bir Blockchain projesidir. Bir DAO tarafından yönetilen proje iki tokenli bir yapıda çalışır. Bunlardan birincisi dolara endeksli ve algoritmik bir stabil coin olan FEI’dir. İkincisi ise, platformun yerel kripto para birimi olan TRIBE coin’dir. Protokol, stabil coin’lerde gördüğü sorunları FEI’de çözmeyi hedeflemektedir.

FEI Protocol, bunu gerçekleştirmek için protokol kontrollü değer (PCV) mekanizmasını kullanır. Buna göre PCV, yaygın olarak DAO hazineleri ve sigorta fonlarında kullanılan bir Blockchain modelidir. Protokol, bu model ile, FEI’nin ETH/USD paritesine yakın bir değerde işlem görmesini sağlar. Böylece proje, oldukça yüksek likidteye sahip bir stabil coin ekosistemi yaratmaktadır.

TRIBE coin nedir? Ne için kullanılmaktadır?

TRIBE coin, FEI Protocol’ün yerel kripto para birimi olarak çalışan bir tokendir. Ethereum Blockchain üzerinde ERC-20 akıllı sözleşmesiyle oluşturulan tokenin maksimum arzı, 1 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Token, protokolü yöneten Tribe DAO tarafından kullanılmaktadır. Buna göre TRIBE coin’in en önemli kullanım durumu yönetişimdir.

TRIBE coin sahipleri; akıllı sözleşmelerin atanması, ölçek hedefinin belirlenmesi gibi protokolle alakalı tüm kararları belirleyen DAO’ya katılabilmektedir. DAO katılımcıları, protokolün tüm alanlarında alınan kararlarda oy hakkına sahiptir. Bunun yanında, topluluğa değişim için teklif sunabilmektedirler.

Yazının yazıldığı sırada TRIBE coin, 265 milyon dolar civarında bir piyasa değerine sahipti ve en büyük 183. kripto para birimi konumundaydı. Buna ek olarak, maksimum arzın %45’ine denk gelen 453 milyon adet TRIBE dolaşımdaydı.

Avantajları nelerdir?

  • TRIBE coin, Binance dahil olmak üzere birçok büyük kripto para borsası tarafından listelenmektedir.
  • Ethereum üzerine inşa edilmesi ve arzının sınırlı olması, zaman içerisinde değerinin yükselmesine yol açabilmektedir.
  • Ayrıca, ETH/USD paritesine sabit olan FEI stabil coin için likidite sunar.

Dezavantajları nelerdir?

  • merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında FEI Protocol’e benzer hizmetler sunan birçok Blockchain projesi bulunmaktadır. Tribe, zaman içerisinde rakiplerinin gölgesinde kalabilmektedir.

FEI Protocol TRIBE coin nasıl alınır?

TRIBE coin satın almak isteyen kullanıcılar, öncelikle tokenin listelendiği bir kripto para borsası bulmalıdır. Buna göre Binance, Huobi Global, Crypto.com, Bybit ve KuCoin gibi kripto borsaları tokeni listelemektedir. FEI Protocol projesiyle ilgilenen yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olmalıdır. Bunun ardından, cüzdanlarına para yatırarak tokeni satın alabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.