Fahiş otel fiyatları vatandaşı çadıra yöneltti

Posted by

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde bütçelerine uygun tatil yapmak isteyenlerin tercihi kamp alanları oldu. İzmir ve Antalya’da arife gününden itibaren, çadır ya da karavanlarıyla kamp alanlarına giden tatilciler orman içinde pak hava alıp denizin ve tatilin keyfini çıkardı.

Kurban Bayramı’nda 9 günlük tatil fırsatını pahalandırmak isteyenler, Ege ve Akdeniz’de tatil yörelerine ağır ilgi gösterdi.

5 yıldızlı tesislerde konaklama fiyatını fazla bulan ya da daha düşük bütçeyle uzun müddet tatil yapmak isteyenler ise çadır ve karavan kamplarına yöneldi.

İzmir’deki Karagöl Tabiat Parkı’nda çadır tatili yapmak isteyenler bir gece için 85 TL’yi gözden çıkarırken Foça ilçesini tercih edenler kendilerine ilişkin çadırlarında kişi başı gecelik 100 TL’ye tatil yapma imkanı buldu. Seferihisar Teos’da tekrar kişi başı çadır tatili 100 TL iken, Muğla Akyaka Orman Kampı’nda çadır fiyatı ise büyüklüğüne nazaran 100 ile 140 TL ortasında değişiklik gösterdi. Muğla Akyaka’da karavan tatilinin ise fiyatı 175 TL olarak belirlendi.

Aydın Kuşadası’nda kendi çadırlarında konaklayanlar 75 TL öderken, kiralık çadırdan faydalananlar ise 100 TL fiyat ödedi.  İzmir’in Çeşme ilçesi Çiftlikköy’deki çadırların fiyatı ise en az 3 gün kalmak kuralıyla kişi başı günlük 150 TL olarak belirlendi. Dikili ilçesi Bademli’de çadırı tercih edenler 150 TL, bungalov konutlarda tatil yapmak isteyenler de 400 TL ödeme yaptı.

Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçelerindeki koylara kıyısı bulunan Çıralı ve Olimpos bölgelerinde kamplarda tatil yapmak isteyenler ise çadırlarını kendileri getirirse kişi başı gecelik 75 TL, işletmeden kiralarlar ise 150- 200 TL ortasında konaklama fiyatı ödüyor.

“FİYAT ARTIŞI YAPMADIK’

İzmir’in Menderes ilçesi Özdere mevkiindeki kamp alanının yetkilisi Menekşe Yün, bayram öncesinde ağır taleple karşılaştıklarını ve Türkiye’nin her yerinden rezervasyon için telefon aldıklarını lisana getirdi. Yün, “Mümkün olduğunca kimseyi bekletmeden ve mağduriyete neden olmadan hizmet vermeye çalışıyoruz. Bayramda rezervasyonlarla birlikte yüzde yüz doluluk oranına ulaştık” dedi.

Kurban Bayramı’nda fiyat artışı yapmadıklarını tabir eden Yün, “Bayramdan sonra fiyatlarda güncelleme yapacağız. Alana birinci giriş fiyatı 12 yaş ve üzeri için olarak kişi başı 25 lira alıyorduk. Bu fiyat 30 lira oldu. Konaklamalarda ise fiyatlar değişmedi. 4 kişilik çadırlar 110 TL, bize ilişkin olan 4 kişilik çadırları kiralama fiyatı ise 200 liradır. Kendi çadırlarımızda 4 adet yer yatağı var. Elektrik ve aydınlatma kablolarımızı çekiyoruz. Ortak kullanımda olan duş ve soyunma kabinleri, tuvalet, lavabolar, bulaşık yıkama tezgahlarımız ve buzdolaplarımız var. Bunları kullanmak ücretsiz” diye konuştu.

“DENİZE SIFIR BİR KONUTUM VAR GİBİ”

Tatilini karavanda tek başına geçiren Nurgül Aydın (42) “Karavanda tatil yapmak benim için güç değil. Bunun için karavanı sevmek lazım. Birtakım zorlukları da var. Tuvalet kullanımı biraz güç olsa da ben her şeyiyle seviyorum” tabirini kullandı. Karavandayken kendisini evindeymiş üzere hissettiğini anlatan Aydın, günlerini dolu dolu geçirdiğini belirterek, “Denize sıfır bir meskenim var üzere. Sabah kahvemi içip ormanda yürüyüş yapıyorum. Denize girip şezlongda güneşliyorum. Ancak burada kalırken tabiata ziyan vermemeliyiz. Gelip de ormana çöpünü bırakanları görünce üzülüyorum” dedi.

Antalya Çıralı’da 50 çadır, 10 karavan kapasitesine sahip işletmenin sahibi Engin Demir ise “Tatilciler otel fiyatlarının yüksek olmasından ötürü da bizi tercih ediyor. Girişte kişi başı 75 lira ödeme alıyorum, onun dışında hiçbir şeye fiyat ödemiyorlar” diye konuştu.

Karadeniz’den başladıkları tatillerini Çıralı’da sonlandıran öğretmen çift Erhan ve Özge Kırkkulaç, lüks turizm tesislerine verecekleri yüksek bütçeyi hem gezip hem de yeni yerler keşfetmeye harcadıklarını söyledi. Erhan Kırkkulaç, “Otellere nazaran fiyatı da çok fark ediyor. Kendimize burada vakit ayırabiliyoruz. İstediğimiz saatte istediğimizi yiyebiliyoruz. Bir yere bağlı kalmıyoruz” sözünü kullandı. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.