Erdoğan’ın Suudi Arabistan açıklamasına CHP’den reaksiyon: Yazıklar olsun

Posted by

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyaretine ait açıklamasına CHP’den reaksiyon gösterildi. Erdoğan’ın geçmişteki kelamlarına karşın Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredildiğini hatırlatan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan ile bin Selman’ın kucaklaştığı fotoğrafı paylaşarak, “Yazıklar olsun” dedi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çarşamba günü Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “İkili, heyetler ortası görüşmeler yapacağız. Bundan sonraki sürece ait Türkiye-Suudi Arabistan bağlarını nerelere taşıyabiliriz bunları kıymetlendirme fırsatı bulacağız. Bu bir resmi ziyarettir. Bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız” sözlerini kullandı.

CHP’DEN KAŞIKÇI HATIRLATMASI

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın sözlerine sert reaksiyon gösterdi. Erdoğan’ın geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette, bin Selman ile kucaklaştığı fotoğrafı paylaşan Özel, reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

“Sarıl sarıl sıkı sıkıya sarıl… Kaşıkçı’nın katillerinden hesap sormazsak çocuklarımızın yüzüne bakamayız diyordun. Sayende her katil üzere bu da olay yerine geri dönüyor… Yazıklar olsun!”

ERDOĞAN, SALMAN İLE KUCAKLAŞMIŞTI

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davada 7 Nisan’da durdurma kararı verilmişti. Belge, Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşü üzerine Suudi Arabistan’a devredilmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın vahşice katledilmesine ait 2018 yılında, “Bunlar dünyayı enayi zannediyor. İnsanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” kelamları üzerine, geri adım atılması kamuoyunda ve siyasette büyük reaksiyon çekmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın daha sonra Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens bin Selman ile kucaklaştığı görülmüştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.