Elon Musk’a 258 milyar dolarlık ‘Dogecoin’ davası

Posted by

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’a 258 milyar dolarlık dava açıldı.

New York Güney Bölge Mahkemesi’ne sunulan şikayette, davacı Keith Johnson, Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX’i Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj teşebbüsünün kesimi olmakla suçladı.

Johnson şikayetinde, “Sanıklar yanlış ve aldatıcı bir formda Dogecoin’in hiçbir kıymeti olmadığı halde yasal bir yatırım olduğunu sav ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Dogecoin Kripto Piramit Şeması” ile dolandırıldığını tez eden Johnson, ziyanına karşılık 86 milyar dolar ve 172 milyar dolarlık tazminat talep etti.

Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i teşvik etmesini engelleyecek bir kararın çıkarılmasını da talep eden Johnson, Dogecoin ticaretinin ABD ve New York maddelerine nazaran kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesini de istedi.

Piramit şeması yahut piramit satış sistemi, bir mal varlığı yahut para ortaya konularak iştirakçinin sisteme dahil edildiği ve öteki iştirakçiler bulması şartıyla mal varlığı yahut para kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık yolu olarak biliniyor. Bu usul halk ortasında “saadet zinciri” ismiyle de anılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.