DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Toplu aşılamaya ve sürü bağışıklığına gerek yok

Posted by

Maymun çiçeği olaylarının Avrupa’da yayılmasıyla Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) bahse ait beklenen açıklama geldi.

DSÖ yetkilileri tarafından, Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75’inci Dünya Sıhhat Asamblesi kapsamında maymun çiçeği virüsüne dair brifing verildi.

AA’nın haberine nazaran; DSÖ Salgın Hastalıklara Hazırlık ve Tedbire Yöneticisi Dr. Sylvie Briand, maymun çiçeğinin hayvandan beşere bulaşan bir virüs olduğuna dikkat çekti.

“Salgının hangi hayvanlardan yayıldığını bilmiyoruz”

Brian, “Maalesef şimdilik bu salgının hangi hayvanlardan yayıldığını bilmiyoruz. Bize şimdiye kadar gelen tavsiyeler, toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığı istikametinde.” sözünü kullandı.

Dünyada şimdiye kadar maymun çiçeği hadise sayısının 200 olduğunu belirten Briand, ileride bu sayının artabileceğini vurguladı.

Yayılımı koronavirüsten farklı

Briand, maymun çiçeği virüsüne karşı seyahat yasağı yahut koronavirüs salgınına karşı uygulanan yasakları DSÖ’nün gerekli görmediğinin ve maymun çiçeğinin yayılımının koronavirüsten farklı olduğunun altını çizdi.
batman escort

Birinci olarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20 ülkeye yayıldı.

Öte yandan Reuters’ın haberine nazaran; Briand, “Doğru tedbirleri artık uygulamaya koyarsak virüsü kolaylıkla denetim altına alabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Aşılara erişimi kolaylaştırmak ismine çalışmaların devam ettiğini belirten Briand, çiçek hastalığı aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı kullanılması istikametinde bir tavsiyede bulunulmadığını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.