Dört haftadan uzun süren ishale dikkat! Uzmanı uyardı

Posted by

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Akar, inflamatuvar bağırsak hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. İnflamatuvar bağırsak hastalığının, zayıf genetik yatkınlık yerinde çevresel faktörlerin tetiklemesiyle ortaya çıkan kronik iltihabi bağırsak hastalığı olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Akar, “İnflamatuvar bağırsak hastalıkları başlığı altında ülseratif kolit ve crohn hastalığı bulunmaktadır. Ülseratif Kolit, sindirim sisteminde yalnızca kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Crohn hastalığı ise ağızdan anüse kadar bütün sindirim sistemini atlayıcı bir formda tutabilen bir hastalıktır” dedi.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Bilhassa ülseratif kolitte kronik, kanlı ve mukuslu ishalin temel semptomlar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Akar, “Şayet bir kişinin bilhassa 4 haftayı geçen kanlı ve sümüksü ishali varsa kesinlikle bir gastroenteroloji doktoruna başvurması gerekmektedir. Zira bu üslup şikayetleri olan bir bireyde muhtemelen ülseratif kolit olabilir. Kronik ishalin yanı sıra karın ağrısı, kilo kaybı, ateş, iştahsızlık üzere birtakım şikâyetler var ise, bu durum Crohn hastalığına işaret edebilir” biçiminde konuştu.

Ayrıyeten İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının teşhisinde, tek bir teşhis modelitesinin kullanılmadığının altını çizen Doç. Dr. Akar, teşhiste hastanın şikayetleri, endoskopik bulguları, endoskopi esnasında alınan biyopsilerin incelenmesi ve radyolojik tetkiklerin daima birlikte kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında ana tedavi olarak, ilaç tedavisinin uygulandığını söz eden Doç. Dr. Akar, kelamlarını şu formda sürdürdü:

Bilhassa ülseratif kolit tedavisinde hem ağızdan ve hem de gerekirse makattan lavman ya da fitil formunda ilaçlar vermekteyiz. Ayrıyeten kimi hastalarda cilt altı yahut damar yolundan uygulanan ilaçlar da kullanılmaktadır. Crohn hastalığında ise çoklukla lavman tedavisi hariç emsal tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin ömür üslubu değişiklikleri de hayli kıymet arz etmektedir.

– Örneğin crohn hastalığı olan bir kişinin sigaradan muhakkak uzak durması gerekmektedir. Ayrıyeten genel olarak şunu söylemek lazım, inflamutuvar bağırsak hastalığında özel bir diyet kısıtlaması yoktur. Lakin hastanın hastaneye yatacak kadar ağır bir hastalık aktivitesi var ise o vakit hastalarımıza ağır yağlı, baharatlı ve salçalı besinlerden uzak durmasını öneriyoruz. Bu periyotlarda daha hafif olan berrak sıvı diyet veriyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.