Cumartesi Anneleri Urfa’dan seslendi: Şefik Geçgel’i Bucak Aşiretinin korucuları kaçırdı

Posted by

Geçtiğimiz haftalarda Urfa’nın Hilvan ilçesi Tavırlı Köyü’nde iş makineleriyle tarlada çalışma yapan bireyler toprağa gömülmüş kafatası ve kemikler buldu. Urfa’da gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya, Nazım Babaoğlu, Adnan Bağca, Faik Kevci, Ahmet Kalpar ve Şefik Geçgel’in aileleri 25 Temmuz 2022 tarihinde Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Aileler müracaat dilekçelerinde Şanlıurfa İsimli Tıp Kurumu’na gönderilen kemik örnekleri üzerinden kimlik tespiti yapılması, vefat nedenlerinin ve mevt vakitlerinin belirlenmesi, kayıp yakınlarından alınacak kan örnekleri üzerinden DNA incelemesi yaptırılmasını talep ettiler.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, bu hafta “Urfa kayıplarına” dikkat çekti ve Şefik Geçgel evrakında adaletin sağlanmasını talep ettiler.

‘KÖYE BASKIN YAPILDI’

Haftanın açıklamasını Urfa kayıplarından Nazım Babaoğlu’nun ağabeyi Cemal Babaoğlu yaptı. Babaoğlu, Geçgel evrakında faal bir soruşturma yürütülerek sorumların açığa çıkarılabileceğini söyledi:

“39 yaşındaki Şefik Geçgel Siverek Yılanlı köyünde yaşıyordu. Şefik Geçgel ve ailesi ile korucu olan akrabaları Mehmet Geçgel ortasında bir arazi uyuşmazlığı vardı.

“Konu isimli makamlara intikal etmiş, mahkeme itilafa bahis arazinin Şefik Geçgel’in ailesine ilişkin olduğuna karar vermişti. Bu durumu kabullenmek istemeyen Mehmet Geçgel, intikam hedefiyle Şefik Geçgel’in PKK’li olduğuna dair ihbarda bulundu.

“11 Kasım 1993 günü sabah saatlerinde Mehmet Geçgel, kendisi üzere korucu olan oğulları, Sinan ve İbrahim Geçgel, Bucak Aşireti’nin korucuları, Üsteğmen Ahmet Şentürk’ün komuta ettiği askerlerle birlikte Yılanlı köyüne baskın yaptı.

Şefik Geçgel ve aile ortasında Hamo olarak bilinen kuzenini gözaltına aldı. Duruma itiraz eden aile bireylerine gözaltı sürecini gerçekleştiren Uzman Çavuş Mehmet Kıraç ve Astsubay Mehmet Demirci bir soruşturma kapsamında tabirlerinin alınacağını ve daha sonra bırakılacaklarını söyledi.

Askeri araca bindirilen kuzenler, köyden uzaklaşınca araçtan indirildi. Açık yerde gün boyunca azaba tabi tutuldular. Akşam üzeri Hamo Geçgel yaralı bir halde yerde bırakıldı. Şefik Geçgel ise tekrar askeri araca bindirilerek götürüldü. O günden sonra 9 çocuk babası Şefik Geçgel’den bir daha haber alınamadı.

Aile Siverek ve Urfa Cumhuriyet Savcılıklarına, Urfa Emniyetine, Urfa Valiliğine, Genel Kurmay Başkanlığına, Adalet Bakanlığına başvurdu. Fakat Geçgel’in gözaltına alındığı reddedildi.

Ayrıca baba İsmail Geçgel Bucak Aşireti önderi DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak ile görüştü. Bucak evvel ‘Şefik bizim elimizde bugün yarın bırakacağız’ dedi. Aile ısrarla Şefik’i sormaya devam edince Sedat Bucak bu sefer de onu devlet güçlerine teslim ettiğini söyledi.

SORU ÖNERGELERİ VERİLDİ

“Olay Batman Milletvekili Nizamettin Toğuç ve Adıyaman Milletvekili Mahmut Kılınç tarafından yazılı soru önergeleri ile Meclis’e taşındı. Devrin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’in soru önergelerine verdiği yanıtta ‘Kasım 1993 günü gerek Güvenlik Kuvvetleri tarafından, gerekse Bucak Aşiretine mensup korucular tarafından Yılanlı Köyüne operasyon düzenlenmemiştir’ dedi.

“Bütün köyün ve ailesinin tanıklığında gözaltına alınan Şefik Geçgel için devletin ilgili tüm kurumları kelam birliği halinde ‘Operasyon yok, gözaltı yok’ dedi.

“Ailenin bugüne kadar yaptığı tüm kabahat duyuruları takipsizlikle sonuçlandı. Anne Aves Geçgel oğlundan bir haber alamadan 2000 yılında ortamızdan ayrıldı. Eşi Aliye Karakaya, çocukları ve kardeşleri Şefik Geçgel’i aramayı, tüzel teşebbüslerde bulunmayı sürdürüyor.

‘TAKİPSİZLİK KARARI KALDIRILSIN’

“Şefik Geçgel’i gözaltına alanlar ve azap ile sorguladıktan sonra kaybedenler bilinmektedir. Faal bir soruşturma yürütülmesi halinde kabahati ve hatalıyı açığa çıkarmak mümkündür. Şefik Geçgel belgesindeki takipsizlik kararlarının kaldırılıp soruşturmanın yine açılmasını ve aktif bir soruşturma, kovuşturma yürütülmesini talep ediyoruz.

Kaç yıl geçerse geçsin; Sefik Geçgel ve Urfalı kayıplarımız için adalet istemekten, devletin üniversal hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 206 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma yerimiz Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.