CHP’li İlgezdi: ‘AKP iktidarı, yaptığı açılışları devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir’

Posted by

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yöneticilerinin, Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesinin açılış merasimi için tüm çalışanlara kelamlı, SMS ve WhatsApp iletileri ile ‘katılım zorunludur’ baskısı yapıldığını tez etti. İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kurum tarafından yapılan açıklamada, 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü otobüslerle İstanbul’a getirilecekleri, gece konaklamalarının yapılacağı, pazar günü ise geri dönüleceği ve açılışa katılan kamu çalışanlarının pazartesi günü idari müsaadeli sayılacağı söz edilmiştir.

“BAKANLIK ÇALIŞANLARININ ASLİ MİSYONU AÇILIŞLARA ZARURÎ İŞTİRAK DEĞİL”

AKP iktidarı, yaptığı açılışları, düzenlediği kongreleri gelmeyen partililerinin yerine devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir. Biz de memurlarımız da her AKP etkinliğinde yaşanan bu mecburi iştirak öykülerinden bıktık. Devlet memurluğu bu türlü bir şey değildir. Hiçbir memur, işiyle tehdit edilerek AKP’nin siyasi aktifliğine iştirake zorlanamaz. ‘İşimden olurum’ endişesiyle gelen insanların doldurduğu meydanlardan size hayır gelmez. Bu gerçeği dahi göremeyenler nasıl devlet yönetecek? Oldu olacak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapın, ‘miting meydanı doldurmak memurun asli görevlerindedir’ diye unsur ekleyin.”

“KAMU VAZİFELİLERİNİN AÇILIŞ AKTİFLİĞİNE KATILMASI İSTİKAMETİNDEKİ BUYRUĞU KİM VERMİŞTİR”

İlgezdi, mevzuya ait Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi de verdi. İlgezdi, Kurum’a şu soruları yöneltti:

“Kamu vazifelilerinin açılış aktifliğine katılması tarafında baskı yapılmasına yönelik buyruğu kim vermiştir? Bu buyruk, hangi kamu yararı görülerek hangi münasebetlerle verilmiştir?

İdarecilerin kısa bildiride belirttiği üzere, açılış merasimi için Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler kaldırılacak ve otellerde konaklamalar yapılacaktır. Bu maliyet hangi kurum yahut kuruluş tarafından karşılanacaktır?

Ulaşım ve konaklama için hangi firmalar ile nasıl anlaşılmıştır?

Bu buyruk, Bakan Kurum’un bilgisi dâhilinde mi verilmiştir?

Pazartesi günü idari müsaadeli sayılacağı tabir edilen işçi hangi kanun ve yönetmeliğe nazaran müsaadeli sayılacaktır?

Bu kurallarda, ilgili ünitelerde pazartesi günü kamu hizmeti nasıl verilecektir?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.