CHP’den konteyner liman çağrısı 

Posted by

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana’nın Yumurtalık İlçesi sonları içinde yapılacağı belirtilen konteyner limanında sürecin hızlandırılmasını istedi. Hususla ilgili 30 Aralık 2020 tarihinde yaptığı çağrıyı yineleyen Ayhan Barut, “Adana’nın eski günlerine kavuşması, gelişmesi ve kalkınması için yeni yatırımlarla desteklenmesi de koşuldur. Bu noktada konteyner limanı yatırımı süratle tamamlanmalıdır” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana’nın Yumurtalık İlçesi sonları içinde yapılacağı belirtilen konteyner limanında sürecin hızlandırılmasını istedi.

Konuyla ilgili 30 Aralık 2020 tarihinde yaptığı çağrıyı yineleyen Ayhan Barut, “Gelişmiş sanayi kültürü, lojistik avantajları ve pozisyonu itibariyle yeni limanın Adana’da kurulması adeta bir zorunluluktu. Yıllardır aslında kamu yatırımlarından gerekli hissesi alamayan, kentteki fabrikaları ve neredeyse tüm kamu kıymetleri yok edilen Adana’nın eski günlerine kavuşması, gelişmesi ve kalkınması için yeni yatırımlarla desteklenmesi de kuraldır. Bu noktada konteyner limanı yatırımı süratle tamamlanmalıdır” dedi.

“ADANA’DA OLMASI ZORUNLULUKTU”

Cumhurbaşkanlığı 2022 yılı yatırım programında bölgesel ve kıtasal manada aktarma merkezi maksadıyla Doğu Akdeniz Bölgesi’nde transit yük odaklı konteyner limanı üretiminin yer aldığını hatırlatan Ayhan Barut, yatırım adresinin Adana’nın Yumurtalık İlçesi sonlarında yer aldığının bilindiğini lakin resmi olarak da bunun duyurulması gerektiğini söz etti.

Söz konusu yatırım projesi kapsamında yer tespiti ve etüt-proje çalışmalarının yapıldığına işaret eden Barut, “Zaten Doğu Akdeniz Bölgesi’nde dış ticaret büyük ölçekli olarak Mersin ve Hatay’daki limanlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Herkesin bildiği üzere bu limanlarımızda kapasite doluluk oranları aşılıyor, genişleme açısından da yetersiz kalınıyor. İşin uzmanlarının da belirttiği üzere pozisyon açısından yeni yatırımın adresinin mutlak suretle Adana’da olması zorunluluktu” diye konuştu.

“YAPACAĞIMIZ HER ŞEY ADANA’YA DEĞER”

Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yapılması planlanan konteyner limanının Adana’da kurulmasıyla ilgili 30 Aralık 2020 tarihinde kamuoyuna yaptığı açıklamayı ve iktidara yönelik davetini anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Adana gelişmiş sanayi kültürü, pozisyonu, deniz, demir, hava ve kara ulaşımı avantajlarıyla her vakit öne çıkan bir kentimizdir. Bu özellikleriyle de Doğu Akdeniz’in merkezi ve kalbi pozisyonunda yer alıyor. Adana yüklü olarak dış ticaretini Mersin ve Hatay’daki limanlar aracılığıyla yapıyor fakat bilindiği üzere buradaki limanlarımız kâfi olmuyor artık. Kamuoyuna yansıdığı üzere bu limanların fiziki olarak genişleme kapasiteleri epey sonlu.

Zaten yıllardır kamu yatırımlarından hak ettiği ve istediği hissesi alamayan, teşvik uygulamalarında haksızlıklara uğrayan, büyük fabrikalar üzere üretim tesislerinin kapatılıp mevcut bedellerinin de bölge vilayetlere taşınmasıyla zora düşürülen Adana, yeni konteyner limanı yatırımı için avantajlı durumdaydı. Bu yatırım sayesinde Adana özlenen geçmişine kavuşmayacak tahminen lakin biraz da olsa rahatlayacaktır. Bu yatırımla Adana ve Türkiye kazanacak.

Bu yatırım kentin gelişmesi ve kalkınması için değerli olduğu kadar ticaretimiz ve ülke ekonomimiz için de faydalı olacak. Adana’nın eski günlerine kavuşması, gelişmesi ve kalkınması için yeni yatırımlarla desteklenmesi de kaidedir. Bu noktada konteyner limanı yatırımı süratle tamamlanmalıdır. Sürecin hızlandırılıp tamamlanması sağlansın. Bu yatırım ve Adana için siyasi ayrım gözetmeden herkesin ortak uğraş etmesini istiyoruz. Zira yapacağımız her şey Adana’ya kıymet, bölgemize ve ülkemize kıymet.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.