CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Cumhurbaşkanlığını aldığımızda yapacağımız birinci iş…’

Posted by

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de; Balkan ve Rumeli Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Güçlü, prestijli, saygın bir Türkiye, saygın bir demokrasi; herkesin fikrini özgürce söz ettiği bir Türkiye. Kimsenin inancından, kimliğinden, ömür usulünden dolayı ötekileştirilmediği bir Türkiye. Türkiye’deki bütün bayanlara kelamım var. Unutmayın, halkın iktidarı kurulduğunda Allah’ın müsaadesiyle cumhurbaşkanlığını aldığımızda birinci yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni derhal yürürlüğe koymaktır. Mustafa Kemal’in verdiği maksat çok kolay: Çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak. Bayan ve erkeğin eşit olmadığı, ortalarında farkların olduğu bir tertibi asla kabul etmiyoruz” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de; Balkan ve Rumeli Buluşması’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“GELDİĞİMİZ NOKTA İÇ AÇICI DEĞİL”

Bir şeyden emin olmanızı isterim. Bir arada, birlikte, gönül gönüle bu hoş ülkeyi aydınlığa çıkaracağız; ikinci kere. Birinci kere aydınlığa çıkaranın kim olduğunu biliyorsunuz. Hemşehriniz Gazi Mustafa Kemal. 100 yıllık bir süreç geçti, 100 yıl. 100 yılın sonunda geldiğimiz nokta iç açıcı bir nokta değil. Artık ikinci yüzyıla hazırlanıyoruz. İkinci yüzyıl Gazi Mustafa Kemal’in öngördüğü çağdaş uygarlığı yakalamak, onu aşmak ve cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak için yolumuza devam edeceğiz. Yolumuza, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için devam edeceğiz.

“O BÜYÜK KAHRAMAN SİZİN İÇİNİZDEN ÇIKAN BİR KAHRAMAN”

Unutmayın. O büyük kahraman. Dünyanın hürmet duyduğu o büyük kahraman sizin içinizden çıkan bir kahraman. Anadolu’ya gelmesi, Kuvayı Ulusala Hareketinin öncüsü olması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulması; gücünü saraylardan değil, gücünü direkt doğruya halktan alması, mandacılığı reddetmesi ve ‘benim iki büyük yapıtım vardır’ dediği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Cumhuriyet Halk Partisi. Sizleri, Mustafa Kemal’in hemşerilerini Cumhuriyet Halk Partisi ile kucaklaşmaya davet ediyorum. Bize gelmenize ve bize katılmanıza davet ediyorum. Coğrafyanın neresinde yaşıyorsanız yaşayın. İzmir’de, Ankara’da, Bursa’da, Edirne’de, Tekirdağ’da, Çanakkale’de, Adana’da, Samsun’da; nerede olursanız olun. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için tekrar kucaklaşmak, yeniden bir arada olmak, yeniden bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi getirmek için bir arada olmak zorundayız, birlikte olmak zorundayız.

“TÜRKİYE’Yİ YİNE AYDINLIĞA ÇIKARMAK ZORUNDAYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Balkanlardaki soydaşlarımızla dostluğumuzu motamot sürdürüyoruz. Oradaki siyasal partilerle iç içeliğimizi sürdürüyoruz. İsten Bulgaristan’da olsun ister diğer bir yerde olsun. Bizim köklerimizi bulunduğu bütün yerlerde, orada Cumhuriyet Halk Partili kesinlikle vardır. Balkanların yüreğinde Balkanlar’ın kalbinde kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi kesinlikle Mustafa Kemal sevgisi vardır. O sevgiyi büyütmek hepimizin ortak vazifesidir. O nedenle, Balkanlar’dan gelip Anadolu’ya yerleşen bütün kardeşlerime çağrımdır. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracaksak bize katılın. Artık bir arada bu yolu yürümek zorundayız. Türkiye’yi tekrar aydınlığa çıkarmak zorundayız. Bir arada yürümek, İzmir Marşı’nı bir arada söylemek zorundayız. Birlikte, gönül gönülle hareket etmek zorundayız. Bunu bilmenizi isterim.

“İLK YAPACAĞIMIZ İŞ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DERHAL YÜRÜRLÜĞE KOYMAKTIR”

“TÜRKİYE’NİN ÇAĞDAŞ UYGARLIĞI YAKALAMASI İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Çağdaş uygarlığa ulaşacaksak, birlikte çaba edeceksek, omuz omuza bu çabayı yapmak zorundayız. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca erkekler yoktu, bayanlar da vardı. Üstelik yaşlı olanlar da vardı. Sırtında çocuğu, elinde mermisi, tüfeği cephede çalışan bayanlar vardı. O nedenle biz, birlikte olmak zorundayız. Birlikte olmak zorundayız. Yazgı birliği yapmak zorundayız. Türkiye’yi büyütmek zorundayız. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması ve onu aşması için birlikte çalışmak zorundayız. Bizim eksiğimiz olabilir. Bizim yanlışımız da olabilir lakin bir şeyi unutmayın. Bizden çok bu partiye sizlerin sahip çıkması lazım. Zira bu parti, sizin partinizdir, Mustafa Kemal’in partisidir.

“BALKANLARI UNUTTUĞUMUZU SAKIN DÜŞÜNMEYİN”

Bir ortaya geldik, bir arada olduk. Bir şeyi unutmanızı istemem. Balkan coğrafyasında ne kadar yakınlarınız, akrabalarınız varsa o coğrafyayla bilin ki o kadar içli dışlıyız. Belediye liderlerimizle oradaki belediye liderleri ortasındaki dostluğumuz devam ediyor. Vakit zaman toplantılar düzenleriz. Bazen Tekirdağ’da, bazen Edirne’de, bazen İstanbul’da, bazen İzmir’de yaparız. Buradaki belediyelerimizle oradaki belediyeler kardeş belediye rolünü üstleniyorlar ve kardeş belediye olarak birbirlerine gidip geliyorlar. Dostluklarımız devam ediyor. Sizlerin de dostlukları devam ediyor. Biz bunu da pek yeterli biliyoruz. Hasebiyle Balkanları unuttuğumuzu sakın düşünmeyin. Balkanlarla içli dışlıyız. Ankara ve İstanbul neyse Balkanlarla Türkiye de birebir halde dostluğumuz, kardeşliğimiz, birlikteliğimiz, beraberliğimiz devam ediyor.

Buraya gelmeden evvel balkanların kanaat liderleri ile özel bir toplantı yaptık. Onların birtakım sitemleri oldu onları not aldık. Kimi teklifleri oldu, onları not aldık. Dediğim üzere eksiğimiz olabilir ancak bir şeyi sakın unutmayın. Biz birlikteyiz, beraberiz, yazgı birliği yapmak zorundayız. Türkiye’nin güzelleşmesi için, Türkiye demokrasinin gelmesi için, Türkiye’ye adaletin gelmesi için. Türkiye’de hiçbir anne evladını yatağa aç yatırmamalıdır. İşsizlik belasından, Türkiye’yi kurtarmak zorundayız. Sandığa gideceksiniz. Yalnızca bir şey istiyorum. Oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyup, oyu o denli kullanın. Göreceksiniz, Türkiye aydınlığı yakalayacaktır. Türkiye; uygar, prestijli bir ülke hızla olacaktır. Türkiye bütün problemlerini aşacaktır. Türkiye güzelleşecektir. Ve Türkiye nitekim çağdaş uygarlığı aşan bir Türkiye olacaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.