Brezilya’da siyah bir vatandaş sıkıştırıldığı polis arabası bagajında boğularak öldü

Posted by

Getty Images

Brezilya’da bir polis arabasının bagajına zorla sokulan bir kişinin bagaja atılan gaz bombası nedeniyle boğularak ölmesi ülkede infial yarattı.

38 yaşında siyah bir vatandaş olan Genivaldo de Jesus Santos, Umbauba kenti sokaklarında polis tarafından durdurulmuştu.

Olay sırasında çekilen görüntü manzaralarında, iki polis memurunun Santos’un başını içinden dumanlar yükselen bagaja zorla soktukları görülüyor.

Otopsi raporu, Santos’un boğularak öldüğünü ortaya koydu.

Olayın nasıl geliştiğine dair farklı açıklamalar yapıldı.

Polisin yaptığı açıklamada Santos’un polise direnç gösterdiği için durdurulup gözaltına alındığı, “saldırgan tavrı nedeniyle kendisini etkisiz kılmak için kimi teknikler kullanıldığını” savunuldu.

Lakin Santos’un olay yerinde bulunan yeğeni Wallison de Jesus, lokal medyaya yaptığı açıklamada, amcasının motorsiklet kullanırken polis tarafından durdurulduğunu ve polisin kendisinden gömleğini çıkarmasını istediğini söyledi.

ADAMI ÖLDÜRECEKLER!’

Amcasının şizofreni tedavisi için reçeteli ilaç aldığını söyleyen yeğeni, polisin ilaçları bulması üzerine Santos’un paniğe kapıldığını belirtti.

Polisi amcasının sıhhat durumu hakkında uyarmaya çalıştığını söyleyen Wallison de Jesus, polisin uyarıyı dikkate almadığını ve bunun üzerine “işkencenin başladığını” tez etti.

Polis memurlarının Genivaldo de Jesus Santos’u zorla yere yatırdığını, akabinde da polis arabasının bagajına ittiklerini belirtti.

İnternette viral olan görüntü imgelerinde de Santos’un bedeninin polis arabasının bagajında olduğu, bacaklarının dışarıda kaldığı görülüyor.

Bunlar yaşanırken de bagajın içine bir gaz bombasının atılmış olduğu görülüyor.

Santos’un bacakları hareketsiz hale gelirken olay yerinden geçen birinin “Adamı öldürecekler,” dediği duyuluyor.

Wallison de Jesus, amcasının şuurunu yitirdiğinin anlaşılması üzerine polis memurlarının kendisini hastaneye götürdüklerini söylüyor.

Polisin yaptığı açıklamaya nazaran, Santos kaldırıldığı hastanede ömrünü yitirdi.

IRKÇI BİR HÜCUM

İsimli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi sonucunda Santos’un boğulma sonucu öldüğü, fakat boğulmasına neyin yol açtığının tespit edilemediği belirtildi.

Santos’un eşi Maria Fabiana dos Santos olayı bir cinayet olarak nitelendirdi ve kocasının hayatının hiçbir periyodunda şiddete başvurmadığını savundu.

Olay Brezilya’da büyük infial yaratırken birçok kişi polisin tavrını ırkçı bir akın olarak kınadı.

Siyah aktivist ve siyasetçi Renata Souza attığı bir tweette “Devletin elinde bir siyah daha infaz edildi. Bu kabul edilemez,” yorumunda bulundu.

Umbauba’da Santos’un öldüğü yol üzerinde yapılan protesto şovlarında lastikler ateşe verildi.

Polis şiddeti Brezilya’da sık sık görülüyor.

Bu hafta Rio de Janeiro’daki bir gecekondu mahallesine düzenlenen polis baskınında 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Polis çok güç kullanmakla suçlanmış, kimi insan hakları avukatları öldürülenlerin gördüğü muamelenin azaba tekabül ettiğini söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.