BM’den Afganistan açıklaması: 1,2 milyon kız, ortaokul tahsilini sürdüremiyor

Posted by

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, BM İnsan Hakları Kurulunun 50’nci Oturumu kapsamında “Afganistan’da bayan ve kızların hakları” üzerine yapılan özel oturumda konuşarak, ülkede bayanların durumuna dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Michelle Bachelet, Afganistan‘da yaşanan ekonomik buhran nedeniyle, “kadınların yönettiği hane halkının yüzde 90’ının açlık yahut besin güvensizliğinden etkilendiğini” kaydetti.

Bachelet, her meslek kümesinden bayanlara şiddetin artış gösterdiğini vurgulayarak, bayanlara yönelik uygulanan kılık kıyafet ve hareket kısıtlamasının bayanlar ortasında ruhsal hastalıkları beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

Bachelet, “Ülke iktisadı toptan çöküş yaşarken işsiz bayan sayısı büyük ölçüde arttı ve bayanların yönettiği çok sayıda iş yeri kapatıldı” tabirini kullandı.

Bachelet ayrıyeten, Taliban süreksiz hükümetinin verdiği kelamlara karşın bayanların eğitim haklarına yönelik kısıtlamaların sürdüğüne dikkat çekerek, “1,2 milyon kız, ortaokul tahsiline devam edemiyor” açıklamasında bulundu.

Bachelet, somut değişimlere gidilmezse Afganistan’daki bayanları daha karanlık bir geleceğin beklediğini belirterek, Taliban süreksiz hükümetine, “kadınların davetlerine kulak vererek yapan diyalog ortamı oluşturma” ve “kızların ortaokul tahsiline devamını sağlama” davetini iletti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.