Bluesky artık kendi algoritmanızı seçmenize izin veriyor

Hala kapalı beta aşamasında olan hizmet, insanların bir dizi farklı algoritmaya abone olmalarına ve başkalarının takip etmesi için kendi algoritmalarını oluşturmalarına olanak tanıyan “özel yayınlar” özelliğini yayınladı.

Özellik, kullanıcıların birden fazla beslemeye abone olabilmesi ve uygulamada aralarında kolayca geçiş yapabilmesi açısından, farklı listeleri Twitter’daki ana zaman çizelgenize sabitlemek şeklinde çalışıyor.

Örneğin, ortak arkadaşlarınızdan, yani takip ettiğiniz ve aynı zamanda sizi de takip eden kişilerden gelen gönderilere ayrılmış bir besleme var. Bu bir liste şeklinde gelebilir ancak bu Bluesky’da bir Twitter listesinin aksine, siz daha fazlatakipçi kazandıkça değişir. Ve Bluesky’nin uygulaması varsayılanları kronolojik “takip eden” zaman çizelgesine göre ayarlasa da, çoğu besleme kronolojik değildir.

Bluesky artık kendi algoritmanızı seçmenize izin veriyor

Bluesky’nin protokol mühendisi Paul Frazee bir gönderide, “şu anda teknik bir süreç” olsa da, Bluesky için bir yayın oluşturmanın herkese açık olduğunu söyledi. “Gelecekteki güncellemelerde, kullanıcıların uygulama içinde özel akışlar oluşturmasını kolaylaştıracağız.”

Özel algoritmalar fikri, Twitter’ı yönetmeye devam ederken kullanıcıların kendi algoritmalarını birçok kez seçmelerine izin verme fikrini ortaya atan Jack Dorsey tarafından uzun süredir benimsenen bir fikir. Özel algoritmaların çekici yanı, kullanıcıların her beslemenin neye öncelik verdiğini önceden bilmesi ve çoğu platform tarafından kontrol edilmeyen farklı deneyimler arasında kolayca hareket edebilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir