Binali Yıldırım: En stratejik eserlerimizi kendi imkanlarımızla yapar hale geldik

Posted by

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Bursa’da Kent Meydanı- Terminal, Tramvay Sınırı’nın açılışını gerçekleştirdi. Tramvayla test sürüşü yapan Yıldırım, T2 Tramvay Çizgisi’nin yerli ve mili imkanlarla yapıldığını hatırlatarak, “Ne kadar hoş. Her şey yerli. Araçlar yerli, raylar yerli. Yerli ve ulusal olmak farklı bir şey. Bugün en stratejik eserlerimizi bile kendi imkanlarımızla yapar hale geldik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Meydanı-Terminal ortasında yapılan ve toplam uzunluğu 9 bin 445 metre olan, 11 istasyona sahip T2 Tramvay Sınırı’nın açılışını AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım gerçekleştirdi. Merasim alanına vatman koltuğuna oturup, tramvayı kullanarak gelen Yıldırım’ı, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Refik İhtimam ve Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş karşıladı. Burada toplanan kalabalığa seslenen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ani program değişikliği nedeniyle gelemediğini belirterek, “Ama bir öteki gün sizlerle buluşacak. Beni gönderdi. Ve Bursa’ya bugün ulaşımda yeni imkanlar sağlayacak, insanlarımızın, hemşehrilerimizin hayatını biraz daha kolaylaştıracak bu gördüğünüz raylı sistemin, kent merkezinden terminale kadar 11 istasyonla direkt, trafiğe takılmadan kat edeceğiniz raylı sistemin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ve başlangıçta geldik, test ettik, denedik. Pek konforlu ve emniyetli olduğunu gördük. Güzel uğurlu olsun. Bursa’mıza güzel olsun” dedi.

‘RAYLI SİSTEMDE 65 KİLOMETREYE ULAŞACAĞIZ’

Bursa’nın raylı sistemde 55 kilometreyi geçtiğini belirten Yıldırım, “Raylı sistemde bununla birlikte az evvel Belediye Liderimiz Alinur Aktaş Beyefendi söyledi. 55 kilometreyi geçiyoruz. Lakin devam edenler de var. Devam edenlerle birlikte 65 kilometreye ulaşmış olacağız. Başlangıçta burası 30 bin Bursalıya her gün hizmet edecek. Bu sayı günden güne artacak, 50 bini bulacak. Ve böylelikle Bursa’da raylı sistemi kullanan hemşehrilerimizin sayısı 350 bine ulaşmış olacak. Bu kıymetli bir şey. Düşünün 350 bin, yalnızca yollarda, özel araçlarla, otobüslerle gitmeye kalksa zati trafikle ilgili meseleleri olan kentin trafiğinin artık içinden çıkılmaz bir hale geleceği aşikar. Bu bakımdan biz bir yandan 20 yıl boyunca büyük kentlerimiz başta olmak üzere raylı sistemleri hayata geçirirken İstanbul’da 225 kilometre, Ankara’da 65 kilometre, Bursa’da 60 kilometre ve öbür vilayetlerimizde Gaziantep’te, Mersin’de birçok vilayetimizde raylı sistemleri bir yandan hayata geçirirken, bir yandan da 150 yıllık geçmişi olan, Kurtuluş Savaşımızı en büyük kazanmamıza vesile olan demir yollarımızı ayağa kaldırdık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10’uncu Yıl Nutku’nda dediği ‘Demir ağlarla ördük yurdu dört baştan’ hayalini gerçeğe dönüştürdük son 20 yıl içerisinde. 11 bin kilometrelik bütün demir yolu çizgilerini büsbütün elden geçirdik. Sinyalli, elektrikli hale getirdik. Altyapısını yeniledik. Yetmedi. Onun üzerine 2 bin kilometreden fazla da yeni çizgi yaptık. İşte süratli trenle Türkiye’yi birçok Avrupa ülkesinden ve Amerika’dan daha evvel, süratli trenle ülkemizi tanıştırdık” diye konuştu.

‘BİZİM İŞİMİZ HİZMET, GÜCÜMÜZ MİLLETTİR’

Bursa’da üretimi devam eden süratli tren inşaatıyla ilgili de konuşan Binali Yıldırım, “Bursa-Bilecik irtibatı, oradan İstanbul’a, oradan Ankara’ya gidecek süratli trenle ilgili biraz gecikmemiz var. Fakat geç olsun güç olmasın diyoruz. Ve inşallah gelirken baktım pek süratli bir halde çalışmalar ilerliyor. Bir yandan Bursa-Bilecik- Osmaneli. Bir yandan Bursa-Bilecik bölünmüş yol çalışmaları eş vakitli olarak yürüyor. Bursa son yıllarda doğal cazibe merkezi olmak özelliğini daha da arttırdı. Bunun ardında ne var? 20 yıl öncesine gidelim. Bursa’nın Ankara’yla bölünmüş yolu yok. Bursa’nın İzmir ile de bölünmüş yolu yok. Bursa’nın Yalova’yla da teması, bölünmüş yolu yok. Ve Bursa’ya fakat Marmara’dan feribotla geleceksiniz. Oradan Yalova’ya tek yolda gerilimle sıkıntı çekerek erişeceksiniz. Bugün Bursa hem batıya hem kuzeye hem güneye bölünmüş yollarla bağlandığı üzere tıpkı vakitte İzmir’e ve İstanbul’a da otoyolla bağlandı. Otoyol Bursa’yı adeta İstanbul’a ve İzmir’e, Balıkesir’e, Manisa’ya, Eskişehir’e komşu kapısı haline getirdi. Doğal bu da Bursa’ya büyük bir trafik yükünü de beraberinde getirdi. İşte bunun için bu ve bu türlü buna benzeri raylı sistemleri yapmaya devam edeceğiz. Zira bizim işimiz hizmet, gücümüz millettir. Öteki boş işlerle uğraşmayız. Laf ebeliği bize yakışmaz. Vatandaşımız nerede ne muhtaçlığı varsa yurdun hangi köşesinde olursa olsun orada evelallah biz varız. Bugün ay yıldızlı bayrağımız 780 bin kilometre kare vatan toprağında, 492 bin kilometre kare mavi vatanımızda dalgalanmaya devam ediyorsa bu Türkiye’nin gücüdür. Önder Recep Tayyip Erdoğan’ın gücüdür” tabirlerini kullandı.

‘YÜZYILIN SEÇİMİNİ YAPACAĞIZ’

2023 yılında seçim yapılacağını hatırlatan AK Parti Genel Başkanvekili, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Cumhur İttifakı olarak bundan bu türlü de emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. 2023’e gidiyoruz. 2023 çok kıymetlidir. İki bakımdan değerli. Bir Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü. İkincisi, 2023’te bir seçim yapacağız. Yüzyılın, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının seçimini yapacağız. İnanç ve istikrarla yola devam demeye Bursa hazır mı? O halde 2023’te yeni bir zafere, yeni bir muvaffakiyete, Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar seçmeye var mısınız? Durmak yok. Doğal muhalefet her seçim öncesi meydanlara iniyor. Söylüyor da söylüyor, vaatlerde bulunuyor, ithamlarda bulunuyor. Olsun. Buna biz alıştık. Bu sefer de diyorlar ki ‘Recep Tayyip Erdoğan’ı indireceğiz’. Pekala. Soruyor vatandaş, ‘İndireceksiniz ne olacak?’, ‘Onu bize söylemediler’ diyor. ‘Bizim misyonumuz oraya kadar. Ondan sonrası için bir şey bize denmedi’. Pekala bu millet bunu görüyor mu? Buna müsaade verir mi? Verir mi?” diye konuştu.

‘EN STRATEJİK ESERLERİMİZİ BİLE KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPIYORUZ’

T2 Tramvay Çizgisi’nin yerli ve mili imkanlarla yapıldığına dikkat çeken Binali Yıldırım, “Ne kadar hoş. Her şey yerli. Araçlar yerli, raylar yerli. Yerli ve ulusal olmak değişik bir şey. İktidara geldiğimizde bırakın bu araçları, rayları da onların irtibat elemanlarını da her şeyi dışarıdan alınıyor. Bugün en stratejik eserlerimizi bile kendi imkanlarımızla yapar hale geldik. Savunma endüstrinde, ulaşımda, teknolojide, üretimde hamdolsun yeni sayılar açıklandı. Yüzde 18,5 ihracat artışı devam ediyor. Bursa’da bunun başını çekiyor. Bursa her vakit Türkiye’nin yükünü omuzlayan ilimiz olmuştur” sözlerini kullandı.

‘2023’E ÇOK DAHA HOŞ İMKANLARLA ÜLKEMİZİ TAŞIYACAĞIZ’

Son devirde ekonomik olarak güç günlerden geçildiğini belirten Yıldırım, “Dünya da Türkiye de sıkıntı günlerden geçiyor. Bu zorlukları birlikte yaşadık. Pandemiyi yaşadık. Ve bundan sonra her şey bitti derken kuzeyimizde bir savaşla karşı karşıya kaldık. Bu kurallar altında enflasyonla, hayat pahalılığıyla gayretimiz sürat kesmeden devam ediyor. Bunun makul bir müddet içerisinde denetim altına alınması için var gücümüzle çalışıyoruz. Lakin bu mühlet geçinceye kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kabinesiyle gereken önlemleri tek tek alıyoruz. Sabit gelirli vatandaşlarımızın, küçük, orta esnaflarımızın bu badireden en az ziyanla çıkabilmesi için birçok önlemler hayata geçiriyoruz. Dün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı taban fiyattaki orta devir artışı bunlardan bir tanesi. Ayrıyeten 3 bin 600 diye tabir ettiğimiz düzenlemeyle birçok kesim, emekli, çalışan vatandaşlarımız muhakkak haklara kavuştu. Gelir getirici, vatandaşımızı enflasyon karşısında uğraş edecek, gücünü arttırıcı önlemlerimiz bundan sonra da devam edecek. Bunun bilinmesini istiyoruz. Ve İnşallah 2023’e Çok Daha Hoş İmkanlarla, Hoş Kaidelerle Ülkemizi Taşıyacağız. Dünyanın içinde bulunduğu bu sarmaldan, bu fırtınadan en az etkilenen ülke olarak bu badirelerin da, üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

‘TRAMVAY SINIRI 1 HAFTA BOYUNCA BEDAVA’

Konuşmasının sonunda Bursalılara müjde de veren Yıldırım, “Bu değerli yapıtı 1 milyarın üzerinde bir maliyetle Bursa’mıza kazandıran Belediye Liderimiz Alinur Aktaş ve ondan evvel projenin başlangıcında yer alan evvelki devir Belediye Liderimiz Recep Altepe’ye ve emeği geçen başta milletvekillerimiz olmak üzere kentimizin bütün dinamiklerine teşekkür ediyorum. Bu ortada sayın Lider, adettir. Açılışta bir müjde veririz. O da nedir? Açılışta bu çizgiyle, bu araçlarla Bursalıların tanışması için bir kıyağa muhtaçlığımız var. Bursalılar, kıymetli hemşehrilerim bundan bu türlü, bu hatta 1 hafta boyunca fiyat yok, ücretsiz. Böylelikle hem sınırı öğrenmiş oluruz hem de çizginin ne kadar konforlu olduğuna yakından şahit oluruz” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.