Batman’da üreticilerin fıstık nöbeti

Posted by

Batman’ın Beşiri ilçesinde ‘yeşil altın’ olarak isimlendirilen fıstığın hasat devri yaklaştıkça üreticiler de tedbirlerini artırdı.

Bahçeden satış fiyatı, kilosu 140 ile 170 TL ortasında değişen fıstığın kimi etraf köylerde çalındığını duyan Yenipınar, Deveboynu, Yarımtaş, Atbağı ve Ayrancı köylerindeki arazi sahipleri, fıstık bahçelerinde av tüfekleriyle 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Köylüler, kuşkulu gördükleri şahısları jandarmaya ihbar ederken, takımlar de bilhassa geceleri fıstık bahçelerinde devriye atıyor.

“Çevre köylerde fıstık bahçelerinde hırsızlık haberini duyunca topraktan ayrılmıyoruz”

Hasat periyodunda bazen uykusuz kalıp, nöbet tuttuklarını söyleyen Deveboynu köyünden üretici İdris Aba, “Emeklerimizin heba olmaması için buradayız. Etraf köylerde fıstık bahçelerinde hırsızlık haberini duyunca yerden ayrılmıyoruz. Sağ olsun, jandarma grupları de bilhassa geceleri devriye atıyor. Buraya tanıdık olmayanlar yaklaşamıyorlar. Biz kuşkulu birilerini görünce çabucak jandarmaya haberdiye konuştu.

DHA’nın haberine nazaran Hamdullah Aba da “Fıstığın yetişmesi için yıllarca bekliyoruz, hasat periyodu gelince de hırsızların gelip çalmamaları için toprağımızdan ayrılmıyoruz.” dedi.

“Yakınlarımın nöbet tuttuğu tarlalarda onlara eşlik ediyorum”

Almanya’nın Bochum kentinde yaşayan ve tatil için geldiği köyünde, yakınlarıyla nöbet tutan Selman Sezgin de “Köy sakinlerimiz, katma bedeli yüksek olan fıstığa yöneldi. ‘Yeşil altın’ olarak bilinen fıstık âlâ de prim yapıyor. Gaziantep ve Siirt’ten sonra Batman fıstık üretiminde tezli bir vilayet oldu. Daha evvel hububat yüklü eserlerin yetiştiği topraklarda artık fıstık yetişiyor. Köyümüzün etrafı kayalık olduğu için bu eserin buraya ekilmesi isabetli oldu. Topraklarda hırsızlarla baş etmenin en âlâ formülü de hasat öncesinde topraktan ayrılmamak. Ben de yakınlarımın nöbet tuttuğu tarlalarda onlara eşlik ediyorum.” diye konuştu.

CoinPro

Ayda 32,000TL kazanmanın yolu, bu yatırım!

Dünya

Polonya’da uzun kömür kuyrukları oluştu

Gündem

‘Bu kadar pervasızlık kabul edilemez’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.